برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1386 , دوره  11 , شماره  4 ; از صفحه 293 تا صفحه 299 .
 
عنوان مقاله: 

اثر تجويز توام مورفين و نيتريک اکسايد در CA3 هيپوکمپ بر يادگيري و حافظه فضايي موشهاي صحرايي نر وابسته به مورفين

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زیست شناسی، دانشکده علوم، دانشگاه شهید باهنر کرمان
 
چکیده: 

مقدمه: از آنجايي که در مورد اثرات وابستگي به مورفين بر يادگيري و حافظه تناقضاتي وجود دارد در اين مطالعه اثر تجويز توام نيتريک اکسايد (NO) و مورفين در ناحيه CA3 هيپوکمپ بر يادگيري و حافظه فضايي در موشهاي وابسته به مورفين بررسي شد.
روش ها: حيوانات مورد استفاده موشهاي صحرايي نر بودند که پس از بيهوشي عميق و کانول گذاري دو طرفه در ناحيه
CA3 هيپوکمپ و طي يک هفته دوره بهبودي، به مدت 5 روز دوره ايجاد وابستگي به مورفين را سپري کردند و سپس به شش گروه تقسيم شدند و هر گروه بترتيب سرم فيزيولوژي )شاهد(، L-Arginine، L-Name، مورفين، مورفين و L-Arginine يا مورفين و L-Name را به حجم 1 ميکروليتر از طريق کانولها دريافت کردند. وابستگي به مورفين با تزريق روزانه و زيرپوستي مورفين به مدت 5 روز )روز اول 10mg/kg و چهار روز بعد (20mg/kg القا و در پنج روز بعدي که ارزيابي يادگيري و حافظه فضايي در آنها با ماز آبي موريس صورت گرفت تزريق مورفين با دوز 20mg/kg تداوم يافت تا وابستگي همچنان وجود داشته باشد.
يافته ها: نتايج نشان داد که:
L-Name ميزان يادگيري را در موشهاي وابسته به مورفين کاهش داده ولي بر بازيافت حافظه اثري نداشته است. تزريق مورفين در CA3 هيپوکمپ اثري بر يادگيري و حافظه فضايي نداشته است. کاربرد توام مورفين و L-Arginine در CA3 توانست نه تنها اثرات مورفين را بر اختلال يادگيري حذف نمايد بلکه اثر L-Arginine را بر يادگيري بهبود بخشد.
نتيجه گيري: اثر توام مورفين و
L-Arginine در حيوانات وابسته به مورفين باعث بهبود يادگيري و حافظه فضايي نسبت به گروههايي شده که مورفين و L-Arginine را به تنهايي دريافت کرده اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسین زاده، م.، و پورابولی، ا.، و عباس نژاد، م.، و پورابولی، ب. (1386). اثر تجویز توام مورفین و نیتریک اکساید در CA3 هیپوکمپ بر یادگیری و حافظه فضایی موشهای صحرایی نر وابسته به مورفین. فیزیولوژی و فارماکولوژی (PHYSIOLOGY AND PHARMACOLOGY), 11(4), 293-299. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=76360Vancouver : کپی

حسین زاده مهشید، پورابولی ایران، عباس نژاد مهدی، پورابولی بتول. اثر تجویز توام مورفین و نیتریک اکساید در CA3 هیپوکمپ بر یادگیری و حافظه فضایی موشهای صحرایی نر وابسته به مورفین. فیزیولوژی و فارماکولوژی (PHYSIOLOGY AND PHARMACOLOGY). 1386 [cited 2021July24];11(4):293-299. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=76360IEEE : کپی

حسین زاده، م.، پورابولی، ا.، عباس نژاد، م.، پورابولی، ب.، 1386. اثر تجویز توام مورفین و نیتریک اکساید در CA3 هیپوکمپ بر یادگیری و حافظه فضایی موشهای صحرایی نر وابسته به مورفین. فیزیولوژی و فارماکولوژی (PHYSIOLOGY AND PHARMACOLOGY), [online] 11(4), pp.293-299. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=76360. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 124 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی