5 SID.ir | مقايسه پاسخ هاي رفتاري درد نوروپاتيک در دو مدل نوروپاتي محيطي CCI و SNI در موش صحرايي
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

مقايسه پاسخ هاي رفتاري درد نوروپاتيک در دو مدل نوروپاتي محيطي CCI و SNI در موش صحرايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه فیزیولوژی و مرکز تحقیقات علوم اعصاب، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران
 
چکیده: 

مقدمه: آسيب عصب محيطي سندرم هاي درد نوروپاتيک همانند آلودينيا، هايپر آلژزيا و درد خودبخودي را بدنبال دارد. مدلهاي مختلفي جهت بررسي مکانيسم هاي درد نوروپاتيک استفاده مي شوند، در اين مطالعه دو مدل (CCI) Constriction Chronic Injury و (SNI) Spared Nerve Injury مورد بررسي قرار گرفته است. هدف اين مطالعه مقايسه پاسخهاي رفتاري در دو مدل نوروپاتي و مقايسه تاثير مدل SNI در دو ناحيه مربوط به عصب سورال (Sural) و صافن (Saphenous) مي باشد.
روش ها: موشهاي صحرايي نر
Wistar 180 تا 220 گرمي استفاده گرديد. در مدل CCI چهار گره شل به فاصله يک ميليمتر روي قسمت مشترک عصب سياتيک زده شد. در مدل SNI دو شاخه عصب سياتيک قطع گرديد و شاخه عصب سورال باقي ماند، سپس هايپر آلژزياي حرارتي تا دستگاه Reat Radiant و آلودينياي مکانيکي با تارهاي Von-Frey در هر دو مدل طي روزهاي 0، 4، 7 و 14 سنجيده شد.
يافته ها: پاسخ گروه هاي
CCI و SNI در مقايسه با گروه شاهد افزايش معني داري را طي روزهاي 4، 7 و 14 داشت که به ترتيب نشانگر آلودينياي مکانيکي و هايپر آلژزياي حرارتي مي باشد. مقايسه هايپر آلژزياي حرارتي و آلودينياي مکانيکي گروه SNI و CCI اختلاف معني داري در رفتارهاي درد نشان نداد، معهذا هايپر آلژزياي CCI از SNI و آلودينياي SNI از CCI بيشتر بود که اين پاسخ ها از روز چهارم پس از نوروپاتي آغاز و تا روز 14 به حداکثر ميزان خود رسيد، بررسي نواحي مربوط به عصب صافنوس هايپر آلژزياي حرارتي و آلودينياي مکانيکي را با شدت کمتر از نواحي مربوط به عصب سورال نشان داد.
نتيجه گيري: بررسي رفتار مدل هاي
SNI و CCI پاسخهاي پرقدرت حسي را نشان دادند که از نظر شدت پاسخ اين دو مدل با يکديگر متفاوت است و شدت نواحي متاثر از دو شاخه عصب سورال و صافنوس در مدل نورپاتي SNI متفاوت است. لذا مدلهاي متفاوت نوروپاتي مي تواند مکانيسم هاي متفاوتي داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 130
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی