برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آبان 1386 , دوره  15 , شماره  71 ; از صفحه 61 تا صفحه 64 .
 
عنوان مقاله: 

مقايسه تاثير ديلتيازم ونيتر و گليسيرين موضعي بر درمان فيشر آنال مزمن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه جراحی، دانشکده پزشکی، دانشگاه شاهد
 
چکیده: 

سابقه: فيشر مزمن آنال، يک بيماري است که به دليل افزايش تون اسفنکتر ايجاد مي شود و با درد زياد همراه است. در مورد کاستن تونيسيته اسفنکتر داخلي، روش هاي جراحي و يا استفاده از داروها مطرح است. ميزان تاثير درمان هاي مختلف دارويي در مطالعات متعدد مورد بررسي قرار گرفته است.
هدف: اين مطالعه به مقايسه تاثير نيتروگليسرين
0.2 درصد با ديلتيازم موضعي 2 درصد که تاکنون بررسي هاي محدودتري در اين زمينه صورت گرفته مي پردازد.
روش بررسي: در اين مطالعه آينده نگر دو سوکور، 104 بيمار با فيشر آنال مزمن انتخاب شده، به طور تصادفي به دو گروه مساوي معين براي دريافت ديتيازم ونيتروگليسرين تقسيم شدند. داروها به صورت موضعي در ناحيه پري آنال به مدت 8 هفته استفاده شدند. متغيرهاي ميزان تاثير داروها در ترميم زخم و رفع درد و نيز ميزان عود و نياز به درمان مکمل و عوارض مورد بررسي قرار گرفت. در هر دو گروه، يبوست بيماران با دستور فيبر غذايي و پسيليوم کنترل شد. وضعيت بيماران پس از 4، 2، 6 و 8 هفته و سپس ظرف يک سال مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: ترميم زخم در بيماران گروه ديلتيازم در طي 8 هفته در 46 بيمار (88 درصد) و در گروه نيتروگليسيرين در 30 بيمار (57 درصد) مشاهده گرديد
(p<0.04). عوارض، شامل سردرد در بيماران گروه نيتروگليسيرين در 20 نفر (38 درصد) و در گروه ديلتيازم در 3 نفر (5.7 درصد) (p<0.04)، برافروختگي در 2 بيمار گروه نيتروگليسرين (3.8 درصد) و در گروه ديلتيازم در هيچ بيماري ديده نشد (p<0.1). ميزان عود پس از يک سال در هر دو گروه مشابه بود.
نتيجه گيري و بحث: از آن جا که ديلتيازم موضعي در درمان فيشر آنال مزمن کارآمدتر از نيتروگليسرين موضعي و عوارض آن به طور معنادار کم تر از آن است، مي توان ديلتيازم موضعي را به عنوان دارويي ارجح بر نيتروگليسرين پيشنهاد کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

گلفام، ف.، و گلفام، پ.، و خلج، ع.، و سیدمرتاض، س. (1386). مقایسه تاثیر دیلتیازم ونیتر و گلیسیرین موضعی بر درمان فیشر آنال مزمن. دانشور پزشکی, 15(71), 61-64. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=76333Vancouver : کپی

گلفام فرزانه، گلفام پریسا، خلج علیرضا، سیدمرتاض سیدسعید. مقایسه تاثیر دیلتیازم ونیتر و گلیسیرین موضعی بر درمان فیشر آنال مزمن. دانشور پزشکی. 1386 [cited 2021August01];15(71):61-64. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=76333IEEE : کپی

گلفام، ف.، گلفام، پ.، خلج، ع.، سیدمرتاض، س.، 1386. مقایسه تاثیر دیلتیازم ونیتر و گلیسیرین موضعی بر درمان فیشر آنال مزمن. دانشور پزشکی, [online] 15(71), pp.61-64. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=76333. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 765 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی