برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير كارگاه آموزشي احيا قلبي- ريوي بر يادگيري پايدار پرستاران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه کودکان، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران، بالاتر از میدان ونک، خیابان شهید یاسمی، تهران
 
چکیده: 

مقدمه: تاثير حضور افراد تعليم ديده در تيم بر برايند احيا، در تحقيقات گذشته تاييد گشته است. يك نيازسنجي اطلاعاتي، در محيط پژوهش حاضر، بيانگر نقص دانش پرستاران در زمينه احيا است. بنابراين، مطالعه حاضر با هدف تعيين تاثير آموزش به شيوه كارگاهي بر يادگيري پايدار پرستاران طراحي گرديد.
روش ها: اين مطالعه مداخله اي از نوع پيش آزمون پس آزمون با ابزار جمع آوري داده ها شامل پرسشنامه دو قسمتي حاوي مشخصات فردي و 21 سوال چهار گزينه اي در مورد اقدامات لازم در عمليات احياي قلبي- ريوي بود. اين پرسشنامه قبل بلافاصله بعد و 6 ماه بعد از اتمام كارگاه توسط شركت كنندگان پاسخ داده شد و نتايج با استفاده از آزمون
repeated measure ANOVA و نرم افزار SPSS تحليل گرديد.
نتايج: بيشترين نمره پيش آزمون 17 و كمترين 6 با ميانگين 12/10 و براي آزمون بعد از كارگاه به ترتيب 21 و 13 با ميانگين 96/17 و براي آزمون با تاخير 6 ماهه، 17 و 10 با ميانگين 02/15 بود. مقايسه ميانگين نتايج اين سه آزمون تفاوت معني داري بين ميانگين نمرات پيش آزمون و آزمون بلافاصله بعد از كارگاه و آزمون تاخيري نشان داد.
نتيجه گيري: با وجود آن كه كارگاه هاي احياي قلبي- ريوي نياز جامعه پرستاري را تا حدودي برطرف مي نمايد، اما تكرار اين كارگاه ها در فواصل منظم و حداكثر 6 ماه ضروري به نظر مي رسد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 129
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی