برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

سيرنومليا، گزارش مورد و مرور مقالات

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان دکتر قریب، مرکز طبی کودکان، بخش پاتولوژی
 
چکیده: 

هدف: سيرنومليا يا سندرم پري دريايي با چسبيدگي کامل يا ناکامل اندام هاي تحتاني مشخص مي شود و بروز آن 5/1 تا 2/4 در صد هزار تولد مي باشد. فرضيه هاي متفاوتي براي بروز سيرنومليا مطرح شده اند. هدف از اين مطالعه معرفي اين مورد نادر از ناهنجاري هاي جنيني است که در نوع خود با اختلالات کميابي همراه بوده است. علاوه بر اين با مرور مقالات مرتبط با موضوع، به بحث در رابطه با روش هاي تشخيصي زوردس اين ناهنجاري و اهميت آن براي مادر و جنين پرداخته شده است.
معرفي بيمار: در اين مقاله يک مورد از سيرنومليا در يک جنين 20 هفته معرفي شده است که در سونوگرافي کاهش شديد مايع آمنيوتيک داشته و جنين فاقد کليه و مثانه بوده است. علاوه بر اين نقص در مهره هاي ناحيه لومبوساکرال و نقص در تشکيل استخوان هاي ايليو ساکرال، تشکيل نشدن کيسه صفرا، کور بودن روده بزرگ در ناحيه کولون صعودي و عدم تشکيل دستگاه تناسلي خارجي نيز در اتوپسي ديده شد. از جنين پرتوبرداري به عمل آمد که استخوان هاي ران و ساق هر دو پا کاملا تشکيل شده و به هم جوش نخورده بودند و به اين ترتيب، تشخيص سيرنومليا تيپ 1 براي جنين گذاشته شد.
نتيجه گيري: بر خلاف نام آن (پري دريايي) مبتلايان به اين سندرم معمولا مذکر مي باشند. اين سندرم معمولا با حيات منافات دارد ولي مبتلايان زنده نيز به ندرت گزارش شده اند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

محجوب، ف.، و عالیه پور، ا. (1386). سیرنوملیا, گزارش مورد و مرور مقالات. مجله بیماریهای کودکان ایران, 17(2 (ویژه نامه پاییز)), 306-310. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=76162Vancouver : کپی

محجوب فاطمه، عالیه پور اصغر. سیرنوملیا, گزارش مورد و مرور مقالات. مجله بیماریهای کودکان ایران. 1386 [cited 2021April18];17(2 (ویژه نامه پاییز)):306-310. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=76162IEEE : کپی

محجوب، ف.، عالیه پور، ا.، 1386. سیرنوملیا, گزارش مورد و مرور مقالات. مجله بیماریهای کودکان ایران, [online] 17(2 (ویژه نامه پاییز)), pp.306-310. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=76162>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 203 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی