برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه دقت راديوگرافي ديجيتال با راديوگرافي معمولي در ارزيابي طول کانال هاي انحنادار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: هدف اصلي از درمانهاي اندودنتيک، پاکسازي و شکل دهي کامل کانال تا ناحيه تنگ شدن اپيکالي و پرکردن سه بعدي آن مي باشد. جهت اندازه گيري طول دندان از روشهاي متعددي استفاده مي شود که رايج ترين آنها راديوگرافي (معمولي-ديجيتال) است. راديوگرافي ديجيتال در بسياري از موارد مانند کاهش دوز دريافتي توسط بيمار و بهداشت اشعه، امکان تغيير کنتراست و کيفيت تصاوير، توانايي ذخيره تصوير در کامپيوتر و انتقال آن به ساير مراکز، عدم نياز به فيلم، مراحل ظهور و ثبوت، و آماده شدن سريع تصوير نسبت به راديوگرافي معمولي ارجحيت دارد. در اين مطالعه دقت راديوگرافي ديجيتال و معمولي در ارزيابي طول کانال هاي داراي انحنان دندان هاي مولر اول پايين بررسي و مقايسه شده است.
مواد و روشها: 40 دندان مولر اول فک پايين کشيده شده انسان که انحنا ريشه داشتند انتخاب شدند. نمونه ها به دو گروه با انحناي کمتر از 25 درجه و بيشتر از 25 درجه تقسيم شدند. سپس همه نمونه ها در بلوک هاي گچي ثابت شده، طول کانالها با استفاده از سيستم راديوگرافي ديجيتال و راديوگرافي معمولي اندازه گيري شد. اطلاعات به دست آمده با استفاده از تحليل رگرسيون و ضريب همبستگي مورد ارزيابي قرار گرفتند.
نتايج: با وجود اينکه در کانالهاي با انحناي کمتر از 25 درجه دقت راديوگرافي معمولي بهتر از راديوگرافي ديجيتال و در کانالهاي با انحناي بيشتر از 25 درجه دقت راديوگرافي ديجيتال بهتر از راديوگرافي معمولي بود، ولي تفاوتها از نظر آماري معني دار نبود.
بحث: امروزه کيفيت تصاوير تهيه شده با استفاده از راديوگرافي هاي ديجيتال براي تخمين طول کانال هاي انحنادار از نظر ميزان دقت با راديوگرافي هاي معمولي قابل مقايسه است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 112
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی