برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

کنايه لغزان ترين موضوع در فن بيان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

کنايه يکي از زيباترين و دقيق ترين اسلوب هاي هنري گفتار و رساتر از حقيقت است، زيرا در کنايه ذهن انسان از ملزوم به لازم منتقل مي شود و با نوعي دليل همراه مي شود. کنايه از مهمترين شگردهاي زيبا آفريني در شعر و از طبيعي ترين راههاي بيان است که در آيات قرآني، اعتقادات پيشينيان، آداب و رسوم اجتماعي، گفتار عامه، امثال و حکم، تقاضا، انتقاد و در شعر، بخصوص در انواع هجو، نمونه هاي بسياري از استعمال کنايه را مي توان يافت.
در اين مقاله با توجه به تاريک و مبهم بودن مرز بيان کنايه، استعاره، و مجاز در کتب بلاغي، تمامي مباحث علم بيان را مي توان از نگاهي ديگر در دو حوزه حقيقت و مجاز جاي داد؛ اگر تشبيه در گستره حقيقت و استعاره در پهنه مجاز قرار داشته باشد، کنايه در هر دو ميدان مي تواند جاي گيرد. کنايه مانند استعاره از حوزه حقيقت به مجاز راه مي يابد با اين تفاوت که معني حقيقي خود را نيز حفظ مي کند، به گونه اي که بزرگان بلاغت نيز بر اين باورند که اراده معناي حقيقي در کنايه جايز است. بنابراين مي توان گفت کنايه نه حقيقت صرف است نه مجاز صرف بلکه برزخي است ما بين حقيقت و مجاز و يکي از عوامل مهم زيبا آفريني در کلام ادبي. اصولا در کنايه، کلام يکي است اما دو معني از آن بر مي آيد. کنايه چون کيميايي است که مس زبان عادي را به زر شعر مبدل مي سازد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

دهمرده، ح.، و امیری خراسانی، ا.، و طالبیان، ی.، و بصیری، م. (1386). کنایه لغزان ترین موضوع در فن بیان. نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان), -(22 (پیاپی 19)), 113-138. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=75770Vancouver : کپی

دهمرده حیدرعلی، امیری خراسانی احمد، طالبیان یحیی، بصیری محمدصادق. کنایه لغزان ترین موضوع در فن بیان. نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان). 1386 [cited 2021November29];-(22 (پیاپی 19)):113-138. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=75770IEEE : کپی

دهمرده، ح.، امیری خراسانی، ا.، طالبیان، ی.، بصیری، م.، 1386. کنایه لغزان ترین موضوع در فن بیان. نثر پژوهی ادب فارسی (ادب و زبان), [online] -(22 (پیاپی 19)), pp.113-138. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=75770. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 2184 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی