برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ميزان بروز شكستگي هاي لگن ناشي از استئوپروز در شهر زنجان در سال هاي 83ـ1382

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* زنجان، دانشکده پزشکی، معاونت آموزش بالینی
 
چکیده: 

مقدمه: شكستگي لگن (هيپ) از عوارض جدي و خطرناك استئوپوروز است كه به عنوان يك مشكل مهم بهداشتي شناخته شده است. اين مشكل 20% از تخت هاي بخش ارتوپدي را در بيشتر كشورهاي دنيا به خود اختصاص داده است و هزينه هاي زيادي را به جوامع تحميل مي كند. با توجه به كمبود اطلاعات آماري در كشور، بر آن شديم تا بروز شكستگي هيپ را در زنجان هماهنگ با طرح ملي استئوپوروز در ايران بررسي كنيم.
مواد و روش ها: در اين مطالعه پرونده همه كساني كه از فروردين 1382 تا اسفند 1383 با تشخيص نهايي شكستگي هيپ (اينترتروكانتريك، ساب تروكانتريك، تروكانتريك و گردن فمور) از بيمارستان شفيعيه زنجان- كه تنها مركز ارجاعي شكستگي هيپ در اين استان است- ترخيص شده بودند، بررسي شد.
يافته ها: از كل 490 مورد شكستگي هيپ، 337 مورد شكستگي، قابل انتساب به استئوپروز و نامتناسب با تروماي وارد شده بودند. از بين شكستگي هاي قابل انتساب به استئوپروز
57.69% شكستگي ها در مردان و 41.42% شكستگي ها در زنان رخ داده بود، كه اغلب ساكن شهر بودند. (61.1%) حداكثر فراواني شكستگي ها در گروه سني 79-70 بوده و متوسط سن شكستگي 71.24 بود. (71.34 در مردان و 71.09 در زنان). 58.8% شكستگي ها در اثر زمين خوردن ساده يا سقوط از پله رخ داده بود. 27% شكستگي ها در فصل زمستان رخ داده بود ولي از نظر فصل وقوع شكستگي تفاوت معني داري در بين فصول مشاهده نشد. متوسط طول مدت اقامت در بيمارستان 8.12 روز بود. از 337 شكستگي قابل انتساب به استئوپروز ميزان مرگ در بيمارستان 4.45% بود. برخلاف بسياري از گزارش هاي شكستگي هيپ در دنيا كه طبق آن ها شكستگي در زنان شايع تر است، در اين مطالعه  شكستگي در همه گروه هاي سني در مردان بيشتر از زنان بود. گر چه اين اختلاف در گروه هاي سني از نظر آماري معني دار نبود در كل، اختلاف معني داري در بروز شكستگي بين زن و مرد مشاهده شد كه مشابه يافته هاي مطالعه دكتر معيري و همكاران در مورد اپيدميولوژي شكستگي هيپ در ايران است.
نتيجه گيري: با توجه به اينكه 50% شكستگي ها قبل از 70 سالگي رخ داده بود به نظر مي رسد مداخله هاي زودرس براي پيشگيري از استئوپروز به خصوص در مردان نياز است و علت اين مساله كه شكستگي هاي استئوپروتيك در مردان شايع تر است، بررسي هاي بيشتري را مي طلبد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 140
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی