برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير المعجم في معايير اشعارالعجم بر بخش عروض معيار جمالي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بخش زبان و ادبیات فارسی، دانشگاه پیام نور رشت
 
چکیده: 

مهم ترين كتابي كه به زبان فارسي در عروض و قافيه و بديع و نقد شعر تاليف شده «المعجم في معايير اشعار العجم» نوشته شمس الدين محمدبن قيس رازي است. اين كتاب از حيث جامعيت و دقت و صراحت در بيان فنون شعر بي نظير و از جهت شيوه نثر، از آثار برجسته زبان پارسي است. المعجم از همان آغاز تدوين، در شمار معتبرترين كتب فارسي در فنون ادبي شناخته شده و بعد از آن، مولفان در تاليف آثار خويش از آن بهره  گرفته اند. قديم ترين كتابي كه به پيروي از المعجم نوشته شده كتاب «معيار جمالي و مفتاح ابواسحاقي» از مولفات قرن هشتم است. اين كتاب را شمس فخري اصفهاني در چهار فن عروض و قافيه و بديع و لغت فرس به نام جمال الدين ابواسحاق اينجو تاليف كرده است. بخش لغت اين كتاب به همت استاد فاضل شادروان دكتر صادق كيا ويرايش شده و با عنوان «واژه نامه فارسي بخش چهارم معيار جمالي»، در سلسله انتشارات دانشگاه تهران به سال 1337 چاپ شده است و تصحيح سه بخش ديگر آن، پايان نامه دكتري نويسنده اين سطور است.
شمس فخري در تاليف عروض و قافيه و بديع، از المعجم تاثير پذيرفته و مطالبي از آن را با ذكر نام كتاب يا نويسنده آن آورده است. اما ماخذ عمده وي در بخش عروض، المعجم شمس قيس رازي است. نگارنده در مقاله حاضر، به بررسي تاثير اين بخش المعجم بر معيار جمالي مي پردازد. 

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

تاج بخش، پ. (1386). بررسی تاثیر المعجم فی معاییر اشعارالعجم بر بخش عروض معیار جمالی. علوم اجتماعی و انسانی دانشگاه شیراز, 26(2 (پیاپی 51)), 81-103. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=75498Vancouver : کپی

تاج بخش پروین. بررسی تاثیر المعجم فی معاییر اشعارالعجم بر بخش عروض معیار جمالی. علوم اجتماعی و انسانی دانشگاه شیراز. 1386 [cited 2021October23];26(2 (پیاپی 51)):81-103. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=75498IEEE : کپی

تاج بخش، پ.، 1386. بررسی تاثیر المعجم فی معاییر اشعارالعجم بر بخش عروض معیار جمالی. علوم اجتماعی و انسانی دانشگاه شیراز, [online] 26(2 (پیاپی 51)), pp.81-103. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=75498. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 352 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی