برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي توانايي تمايز سلولهاي بنيادين عصبي مغز موش بالغ در مقايسه با جنين موش به سلولهاي اندوتليال

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه علوم تشریح، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، دانشکده پزشکی، گروه علوم تشریح، KDRC، آزمایشگاه تحقیقاتی سلولهای مولکولی
 
چکیده: 

زمينه وهدف: سلولهاي بنيادين عصبي در نواحي مختلفي از سيستم عصبي مركزي در حال تكامل و بالغ وجود دارند. اين سلولها تمايز نيافته بوده و علاوه بر تجديد خود، قادرند سلولهاي عصبي و گليال را توليد كنند. علاوه بر توليد انواع مختلفي از سلولهاي عصبي، سلولهاي بنيادين عصبي قادر به توليد سلولهاي ساير بافتها نيز مي باشند. در اين مطالعه سلولهاي بنيادي عصبي از مغز جنين و موش بالغ جداسازي شده و توانايي آنها به سلولهاي اندوتليال مورد مطالعه قرار گرفت.
روش بررسي: سلولهاي بنيادي عصبي از ديواره طرفي بطن طرفي مغز موش بالغ و نيز قشر مغز جنينهاي موش جداسازي گرديد و در محيط كشت
DMEM-E12 عاري از سرم و حاوي فاكتورهاي رشد bFGF و EGF و مكمل B27 كشت داده شدند. جهت القاي تمايز، سلولها در محيط كشت حاوي 10 درصد سرم جنين گاوي و ديشهاي كشت آغشته به فيبرونكتين كشت داده شدند. از ارزيابيهاي ايمونوسيتوشيمي، RT-PCR و Tube Formation جهت ارزيابي سلولهاي تمايز يافته استفاده گرديد.
يافته ها: نتايج مشاهدات انجام شده در اين پژوهش نشان داد كه كشت سلولهاي بنيادي عصبي جنيني در ديشهاي آغشته به فيبرونكتين و محيط كشت تمايزي محتوي 10 درصد سرم جنيني گاوي منجر به القاي تمايز سلولهاي بنيادي عصبي جنيني به سلولهاي اندوتليال مي شود. موقعي كه سلولهاي تمايز يافته به ماتريكس خارج سلولي يا ماتري ژل منتقل شدند ساختارهاي شبه مويرگي كه از مشخصه هاي سلولهاي اندوتليال است را تشكيل دادند. نتايج ارزيابيهاي ايمونوسيتوشيمي و
RT-PCR نشان داد كه سلولهاي تمايز يافته قادر به جذب ليپوپروتئين با چگالي پايين و بيان ژنهاي VE-cadherin, CD31 و Flk-1 بوده و نيز به BS-1 Lectin متصل مي شوند. بر خلاف سلولهاي بنيادي عصبي جداسازي شده از مغز جنين موش، سلولهاي جداسازي شده از مغز موش بالغ به سلولهاي اندوتليال تمايز پيدا نكردند.
نتيجه گيري: سلولهاي بنيادي عصبي جداسازي شده از مغز جنين موش و مغز موش بالغ در تمايز به سلولهاي اندوتليال رفتار مشابهي را از خود نشان نمي دهند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 115
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی