برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه اثر پتيدين و ترامادول بر کاهش درد، طول مدت زايمان، آپگار نوزاد و عوارض مادري آنها در زنان اول زا

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زنان و زایمان، دانشگاه علوم پزشکی کردستان
 
چکیده: 

زمينه و هدف: تسکين بي خطر درد زايمان يکي از نکات مهم مامايي مدرن مي باشد. مسکن مورد استفاده بايد داراي خاصيت مسکني قوي، اثر سريع و عوارض جانبي حداقل باشد تا بتواند در کاهش درد حين زايمان مناسب باشد. اين مطالعه با هدف بررسي مقايسه اي اثر پتيدين و ترامادول بر درد، طول مدت زايمان، آپگار نوزاد و عوارض مادري آنها در زنان اول زا انجام شد.
روش بررسي: اين مطالعه يک مطالعه
RCT سه سوکور بود. حجم نمونه شامل 30 نفر در دو گروه (۱۵ نفر( ترامادول و پتيدين بود و روش نمونه گيري تصادفي با استفاده از تخصيص بلوکهاي تصادفي شده بود. ضوابط ورود شامل زنانه حامله پرايمي پاروس با حاملگي ترم، شروع دردهاي زايماني به طور خودبخود، عدم انجام اينداکشن، عدم وجود حاملگي پر خطر و عوارض حاملگي، عدم وجود بيماري زمينه اي و مصرف دارو، عدم سابقه حساسيت دارويي و رسيدن ديلاتاسيون دهانه رحم به 4 سانتي متر بود. با شروع فاز فعال زايمان علايم حياتي زائو ثبت و درد زائو با مقياس NRS ثبت گرديد. سپس 50 ميلي گرم ترامادول و 50 ميلي گرم پتيدين در داخل 200 سي سي محلول رينگر به صورت انفوزيون داخل وريدي جهت تخفيف درد در نمونه ها داده مي شد و مجداد درد و علايم حياتي يک ساعت بعد از اتمام تجويز دارو ثبت مي شد و عوارض احتمالي در مادر و جنين نيز کنترل مي گرديد. داده هاي بدست آمده پس از ورود به نرم افزار آماري SPSS با استفاده از آزمونهاي t و X2 مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند و p<0.05 از نظر آماري معني دار تلقي شد.
يافته ها: دو گروه از نظر سن، وزن مادر، ميزان تحصيلات و سن حاملگي و وزن نوزاد تفاوت معني داري با هم نداشتند. ميانگين کاهش فشارخون سيستوليک و دياستوليک در دو گروه تفاوت معني داري نداشت. از نظر عوارض ايجاد شده در گروه ها ايجاد تهوع، استفراغ و خواب آلودگي در گروه پتيدين بيشتر بود
(p<0.05). ميانگين مدت فاز فعال مرحله اول زايمان در دو گروه تفاوت معني داري نداشت. ميانگين آپگار نوزادان در دقيقه اول در گروه ترامادول 8.87±0.516 و در گروه پتيدين 8.86±0.363 بود (p>0.05). ميانگين آپگار نوزادان در دقيقه پنجم در گروه ترامادول 9.60±0.507 و در گروه پتيدين 9.57±0.514 بود (p>0.05). ميانگين کاهش ميزان درد در مقياس NRS در گروه پتيدين 1.28±1.63 امتياز و در گروه ترامادول 1.00±1.30 امتياز بود، که اين اختلاف از نظر آماري معني دار بود و گروه پتيدين کاهش درد بيشتري داشتند (p<0.05).
نتيجه گيري: با توجه به نتايج اين مطالعه حاضر به نظر مي رسد که پتيدين با توجه به اثرات تخفيف درد بيشتر در مقايسه با ترامادول، ضد درد مامايي مناسب تري باشد، اما در عين حال عوارض مادري آن نظير تهوع و استفراغ نيز بيشتر است و هر دو دارو باعث کاهش مدت فاز فعال مرحله اول زايمان مي شوند و هيچ کدام تاثير سويي بر آپگار نوزاد تازه متولد شده ندارند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 245
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی