برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثر داروي GM-CSF بر سطح سرمي Hbs-Ab در بيماران همودياليزي مزمن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: بيماران دياليزي معمولا در توليد آنتي بادي حفاظتي بر عليه آنتي ژن سطحي ويروس هپاتيت ب بعد از واکسيناسيون ناتوان هستند. هدف از اين مطالعه، ارزيابي اثر و کارايي GM-CSF همراه با واکسن هپاتيت ب در بيماران داراي نارسايي مزمن کليه مي باشد.
مواد و روشها: 41 بيمار با نارسايي مزمن کليه تحت دياليز در دو گروه دريافت کننده واکسن هپاتيت ب در ماههاي 1، 2 و 6 (گروه اول: 19 نفر) يا دريافت کننده
GM-CSF همراه با واکسيناسيون (گروه ب: 22 نفر) قرار گرفتند. تمام بيماران فاقد HBsAg، anti-HCV و (HIV) serology بودند. با کمک ELIZA تيتر آنتي بادي بر عليه آنتي ژن سطحي ويروس هپاتيت (HBsAb) در ماههاي 1 و 7 بعد از اولين واکسن اندازه گيري شد.
يافته ها: در گروه مورد و شاهد به ترتيب مقدار آنتي بادي ضد آنتي ژن سطحي هپاتيت در ماه اول پس از دريافت اولين دوز واکسن 41.8 و 24.8 بود
(P=0.05) که افراد داراي تيتر آنتي بادي بيشتر از 10 ميلي متر واحد در سي سي (پاسخ ايمني مناسب) نيز به ترتيب 72.7% و 42.1% بود (P=0.047) که پاسخ ايمني در ماه اول در گروه مورد بيشتر از گروه شاهد بود. در ارزيابي هفت ماه بعد از دريافت دوز اول واکسن در گروه مورد و شاهد به ترتيب مقدار آنتي بادي ضد آنتي ژن سطحي هپاتيت 41.8 و 24.8 بود (P=0.13) که افراد داراي تيتر آنتي بادي بيشتر از 10 ميلي متر واحد در سي سي (پاسخ ايمني مناسب) نيز به ترتيب 72.7% و 63.2% بود (P=0.374) که پاسخ ايمني در ماه هفتم در گروه مورد و شاهد تفاوت معني داري وجود نداشت.
نتيجه گيري: مطالعه ما نشان داد که تزريق
GM-CSF باعث بهبود پاسخ به واکسن هپاتيت شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 104
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی