برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي شيوع عفونت ادراري در بيماران دريافت کننده پيوند در بيمارستان شهدا در يک دوره 11 ساله

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: عفونت ادراري، شايعترين عارضه عفوني پس از پيوند کليه مي باشد که مهمترين علل آن رژيم ايمونوسارسيو شديد، عمل جراحي و تماس با ميکروبهاي بيمارستاني مي باشد که با توجه به کليه پيشرفتها، عفونت ادراري به عنوان مشکلي بزرگ باقي مانده است. هدف از اين مطالعه، تعيين شيوع عفونت ادراري، نوع ميکروارگانيسم ها در ماه اول بعد از پيوند کليه و اثر عفونت ادراري بر روي نتيجه پيوند در مرکز پيوند کليه بيمارستان شهداي تجريش در طول يک دوره 11 ساله مي باشد.
مواد و روشها: 214 بيمار دريافت کننده پيوند از نظر کشت ادرار در ماه اول و عملکرد کليه در سال اول بعد از پيوند در فاصله سالهاي 1374 تا 1384 در بيمارستان شهدا مورد بررسي قرار گرفتند. تمام بيماران کوتريماکسازول به صورت پروفيلاکسي دريافت نموده و پرونده هاي پزشکي آنان بررسي شد.
يافته ها: از تمام کشتهاي ادرار بيماران، عفونت ادراري در 96 نفر (
44.9%) از آنان تشخيص داده شد. عفونت باکتريال شايعترين علت کشت مثبت ادرار ميباشد که به ترتيب عبارتند از: باسيل گرم منفي در 67 نفر (69.7%)، کوکسي گرم مثبت در 23 نفر (24%) و شش نفر هم داراي عفونت قارچي بوده اند. در حقيقت، شايعترين ميکروارگانيسم علت عفونت ادراري، اشرشياکولي در 42 بيمار (43.8%) مي باشد. بقا پيوند و بيمار در انتهاي مطالعه در اين بيماران به ترتيب 92.2% و 94.8% بود.
نتيجه گيري: بروز عفونت ادراري در بيماران پيوندي دريافت کننده پروفيلاکسي بالا است و عفونت با اشرشياکولي شايعترين علت آن مي باشد ولي پيش آگهي در اين بيماران خوب است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 111
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی