برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1386 , دوره  50 , شماره  98 ; از صفحه 355 تا صفحه 360 .
 
عنوان مقاله: 

تظاهرات عصبي و روان شناختي درلوپوس اريتماتو سيستميك

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، بیمارستان قائم (عج)، گروه روماتولوژی
 
چکیده: 

مقدمه: بيماري لوپوس اريتماتو سيستميك يك بيماري خود ايمني سيستميك است كه علت آن ناشناخته است. اين بيماري تظاهرات كلينيكي متعددي دارد. از اختلالات عمده و شديدي كه در اين بيماري ممكن است پديدار شود، اختلالات عصبي و روانشناختي است. با توجه به اهميت تظاهرات عصبي، نياز به بررسي زود هنگام و درمانهاي جدي است. هدف اين تحقيق بررسي تظاهرات عصبي رواني بيماران مبتلا به لوپوس بوده است.
روش كار: اين تحقيق، توصيفي كه از سال 81 تا 83 بر 88 بيمار لوپوسي مراجعه كننده به بيمارستان آموزشي قائم (عج) مشهد انجام شد. بيماراني كه بر طبق معيارهاي كالج آمريكايي روماتولوژي مبتلا به لوپوس سيستميك بودند وارد مطالعه شدند. متخصص مغز و اعصاب تمام بيماران را مورد معاينات باليني كامل قرار داده و در صورت وجود شواهدي از درگيري سيستم عصبي، ارزيابيهاي فرا باليني مورد نياز انجام شد. 27 بيمار داراي اختلالات عصبي و روانشناختي بودند. مشخصات فردي، نتايج آزمايشگاهي و معاينات باليني در پرسشنامه جمع آوري و با استفاده از آمار توصيفي و جداول توزيع فراواني مورد تجزيه و تحليل قرار گرفتند.
نتايج: از تعداد 88 بيمار مبتلا به لوپوس اريتماتوسيستميك مورد مطالعه، 27 مورد تظاهر عصبي روانشناختي داشتند (
30.6%). متوسط سن در اين گروه 25 سال بود. متوسط زمان بروز علايم عصبي از شروع بيماري 2.1 سال بود. ابتلاي سيستم عصبي مركزي در 88.9% موارد و در سيستم عصبي محيطي در 29.6% موارد مشاهده شد. از ميان انواع تظاهرات عصبي اختلالات شناخت با 55.5% موارد شايعترين تظاهر و تشنج با 37% دومين تظاهر شايع بود.
نتيجه گيري: درگيري عصبي در مبتلايان به لوپوس غالبا در افراد جوان مشاهده گرديد. ابتلاي سيستم عصبي مركزي در مبتلايان به اين بيماري شايع تر از درگيري سيستم عصبي محيطي بود كه بيشتر به صورت تشنج و سايكوز ديده شد. در مجموع اختلال شناختي شايعترين تظاهر عصبي شناخته شد كه با نتايج به دست آمده از ساير تحقيقات درسطح دنيا همخواني داشت. تنوع تظاهرات عصبي در بيماران لوپوسي و تاثيرات آنها بر پيش آگهي بيماري زمينه اي، انجام معاينه عصبي دقيقي را به طور روتين به محض تشخيص لوپوس در اين افراد ضروري مي سازد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 297
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی