برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1386 , دوره  - , شماره  81 ; از صفحه 111 تا صفحه 138 .
 
عنوان مقاله: 

موانع سرمايه گذاري و تاثير آن بر رشد اقتصادي در ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

رشد اقتصادي از جمله اهدافي است که همواره مورد توجه دولت ها بوده است. در ادبيات اقتصادي رشد، افزايش کمي و کيفي عوامل توليد مورد توجه قرار گرفته است. در حالي که در اين مقاله، تلاش شده است تا تاثير امنيت سرمايه گذاري بر رشد اقتصادي ايران مورد بررسي قرار گيرد و مدل رشد اقتصادي با در نظر گرفتن متغير امنيت سرمايه گذاري ارايه شود. بدين منظور ابتدا متغيرهايي که بر امنيت سرمايه گذاري در ايران تاثير دارند شناسايي و استخراج شدند و مدل هاي اقتصادسنجي رشد اقتصادي، با استفاده از متغيرهاي اثرگذار بر رشد اقتصادي مانند امنيت سرمايه گذاري (IS)، در کنار عوامل توليد سنتي نيروي کار (L)، سرمايه گذاري (K) مورد برازش قرار گرفته و مدل متفاوتي از رشد اقتصادي ارايه شد. نتايج به دست آمده با تئوري هاي اقتصادي سازگار بوده و از معني داري آماري برخوردارند. به طور خلاصه، نتايج نشان مي دهند كه متغير امنيت سرمايه گذاري بر رشد اقتصادي تاثير مثبت و معني دار دارد.
در محاسبه متغير امنيت سرمايه گذاري به طور ترکيبي هم از برآوردهاي موسسه برآورد کننده ريسک
PRS استفاده شده است و هم با استفاده از نظر متخصصان در داخل کشور، مولفه هاي موثر در امنيت سرمايه گذاري، وزن دهي شده و امنيت سرمايه گذاري به صورت کمي براي سري زماني سال هاي 1363 تا 1384 محاسبه شد و نتايج آن براي دو مقطع 1363 تا 1373 و 1374 تا 1384 مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

رهبر، ف.، و مظفری خامنه، ف.، و محمدی، ش. (1386). موانع سرمایه گذاری و تاثیر آن بر رشد اقتصادی در ایران. تحقیقات اقتصادی, -(81), 111-138. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=74610Vancouver : کپی

رهبر فرهاد، مظفری خامنه فرشید، محمدی شاپور. موانع سرمایه گذاری و تاثیر آن بر رشد اقتصادی در ایران. تحقیقات اقتصادی. 1386 [cited 2021June21];-(81):111-138. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=74610IEEE : کپی

رهبر، ف.، مظفری خامنه، ف.، محمدی، ش.، 1386. موانع سرمایه گذاری و تاثیر آن بر رشد اقتصادی در ایران. تحقیقات اقتصادی, [online] -(81), pp.111-138. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=74610. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 513 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی