برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي فراواني اختلال كمبود توجه و بيش فعالي در 50 كودك مبتلا به صرع

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کاشان، کیلومتر 5 بلوار قطب راوندی، دانشکده بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی، گروه کودکان
 
چکیده: 

سابقه و هدف: نظر به اين كه اختلال كمبود توجه و بيش فعالي (ADHD) از بيماري هاي رايج كودكان است که در 5 تا 10 درصد آنها حادث شده و يكي از علل شايع مراجعه كودكان به درمانگاه هاي اعصاب و روان پزشكي است، و با توجه به اين كه اين اختلال در كودكان مبتلا به صرع شايع تر از جمعيت معمول است و مطالعه اي در اين رابطه در كشور ما صورت نگرفته اين تحقيق جهت تعيين فراواني ADHD در كودكان مبتلا به صرع مراجعه كننده به مراكز درماني شهرستان كاشان در سال 1384 انجام شد.
مواد و روش ها: در اين مطالعه توصيفي
Cross-Sectional تعداد 50 كودك مبتلا به صرع در محدوده سني 3 تا 17 سال مورد بررسي قرار گرفتند، همه بيماران دو پرسشنامه يكي شامل سوالات تشخيصي ADHD و نوع آن مطابق معيارهاي استاندارد DSMIV و ديگري حاوي ويژگي هاي دموگرافيك از جمله: سن، جنس، بعد خانوار، رتبه تولد، نوع تشنج بر اساس نشانه هاي باليني با توجه به نظر فوق تخصص اعصاب کودکان، سابقه تشنج تب، وضعيت هوش كودك بر اساس آزمون وکسلر، وجود نشانه هاي ADHD قبل يا بعد از به كارگيري داروي ضدتشنج توسط محقق با كمك والدين تكميل گرديد، همچنين مصاحبه باليني توسط روان پزشك کودکان صورت گرفت. اطلاعات حاصله با استفاده از شاخص هاي توصيفي و آزمون هاي آماري كاي دو و فيشر مورد تجزيه و تحليل قرارگرفت.
نتايج: از 50 كودك مورد مطالعه تعداد 21 نفر (42 درصد) مبتلا به
ADHD بودند، از دخترها 45.8 درصد و از پسرها 38.4 درصد ADHD داشتند. فراواني ADHD در گروه سني 7-3 سال 69.2 درصد و بالاتر از آن 32.4 درصد بود ADHD .(p=0.025) در فرزندان اول خانواده شايع تر از فرزندان بعدي بود. تاريخچه تشنج تب در كودكان مبتلا به صرع با ADHD شايع تر از موارد بدون ADHD بود. وضعيت هوش غيرطبيعي در 23.8 درصد كودكان با ADHD و 3.4 درصد از موارد بدون ADHD ديده شد. نشانه هاي ADHD در 42.8 درصد قبل از پيدايش تشنج وجود داشته و در 57.1 درصد بعد از پيدايش تشنج شروع شده بود. در 33 درصد از موارد، نشانه هاي ADHD بعد از شروع داروي ضد تشنج تشديد شده بود. از بين داروهاي ضدتشنج فنوباربيتال نقش عمده اي در ايجاد و تشديد نشانه هاي ADHD داشت.
نتيجه گيري: اختلال ADHD در كودكان مبتلا به صرع فراواني قابل توجهي دارد. توصيه مي شود در همه كودكان با شروع تشنج، مشاوره روان پزشكي از نظر وجود نشانه هاي ADHD به عمل آمده، همچنين در انتخاب داروي ضد تشنج دقت كافي به کار رود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 627
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی