برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1386 , دوره  14 , شماره  50 ; از صفحه 3 تا صفحه 24 .
 
عنوان مقاله: 

گزينش مدلي کارآمد براي پيش بيني جريان هاي نقدي بر اساس مقايسه مدل هاي مربوط در شرکت هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران 1384- 1378

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علامه طباطبایی، ایران
 
چکیده: 

تحقيق حاضر به بررسي مدل هاي پيش بيني جريان هاي نقدي مي پردازد و بر اساس خطاي مطلق قابليت پيش بيني مدل ها را با يکديگر مقايسه مي کند. در تحليل ها از داده هاي 165 شرکت پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران در فاصله زماني 1378 تا 1384 استفاده شده است. در اين تحقيق هم چنين تاثير تغيير پذيري فروش ها و تغيير پذيري سودهاي عملياتي به عنوان شاخص هايي از تغيير پذيري محيط تجاري و هم چنين تاثير اندازه شرکت بر قابليت پيش بيني هر يک از مدل ها مورد بررسي قرار مي گيرد. به منظور بررسي تاثير هر يک از اين عوامل بر قابليت پيش بيني مدل ها از همبستگي اسپيرمن ما بين عوامل ذکر شده و خطاي مطلق پيش بيني استفاده شده است.
مقايسه مدل ها در سطح کل شرکت ها و هم چنين در سطح صنايع به عمل آمده است. بر اساس نتايج به دست آمده مدل هايي که از اقلام تعهدي در پيش بيني جريان هاي نقدي استفاده مي کنند نسبت به مدل هايي که تنها بر مبناي جريان نقد مي باشند قابليت پيش بيني بالاتري دارند.
بررسي همبستگي اسپيرمن نشان داد که تغييرپذيري فروش و تغييرپذيري سودهاي عملياتي بر خطاي مطلق مدل ها تاثيرگذار بوده است و با افزايش تغييرپذيري قابليت پيش بيني مدل ها کاهش مي يابد. ولي اندازه شرکت هيچ گونه تاثيري بر خطاي مطلق مدل ها نداشته است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 182
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی