برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

شناسايي و تخمين جمعيت ماهيان رودخانه نمرود

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

به منظور شناسايي و تخمين جمعيت ماهيان رودخانه نمرود، حد فاصل پل نمرود تا کارگاه تکثير و پرورش تهران قزل، در خرداد ماه 1383 يک دوره نمونه برداري از ماهيان رودخانه نمرود در ايستگاه ذکر شده با استفاده از دستگاه الکتروشوکر (نوع کوله پشتي) انجام گرفت. نمونه برداري طي يک مرحله و به صورت زيگزاگ در مسيري به طول 600 متر صورت پذيرفت و در مجموع 43 قطعه ماهي صيد گرديد.
نتايج نشان مي دهد که ماهيان شناسايي شده شامل 6 گونه مي باشند:
ماهي خياطه
Aburnoides bipunctatus (Bloch, 1782)، سياه ماهي Capoeta aculeata (Valenciennes, 1844)، سياه ماهي Capoeta damascina (Valenciennes, 1842)، ماهي سفيد Leuciscus cephalus (Linnaeus, 1758)، سگ ماهي Nemacheilus bergianus (Derzhavin, 1934) و قزل آلاي رنگين کمان Oncorhynchus mykiss (Walbaum, 1792).
تخمين جمعيت گونه ها نيز با توجه به ميزان تراکم هر گونه در نمونه برداري، محاسبه گرديده است.
با توجه به گونه هاي به دست آمده از ماهيان و موجودات کفزي، نوع بستر رودخانه، دما، سرعت آب و... استنباط مي گردد که منطقه مورد مطالعه طبق تقسيم بندي
Holcik-Hensel جزء ناحيه Sub Mountain Zone به حساب آيد که شامل مناطق ماهيان زرده، ماهيان باله بلند و قزل آلا است. ضمنا قزل آلاي رنگين کمان از گونه هاي بومي رودخانه نمرود نمي باشد بلکه از طريق کانال خروجي کارگاه تکثير و پرورش وارد رودخانه شده است و با توجه به شرايط مناسب محيطي توانسته است در اين منطقه زندگي کند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 168
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی