برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1385 , دوره  16 , شماره  53 ; از صفحه 47 تا صفحه 55 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ميزان بروز نقص لوله عصبي در نوزادان زنده متولد شده در بيمارستانهاي علوم پزشكي تهران و عوامل موثر بر آن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

مقدمه: نقص لوله عصبي دومين بيماري شايع مادرزادي بعد از بيماري قلبي مي باشد كه به علت نقص در بسته شدن لوله عصبي ايجاد مي شود. به علت عدم مشاوره هاي قبل از بارداري، ميزان مشاهده موارد فوق در ايران بالاتر از ميزان استاندارد جهاني به نظر مي رسد.
هدف: هدف از اين مطالعه تعيين ميزان بروز نقايص لوله عصبي در نوزادان زنده متولد شده در بيمارستانهاي علوم پزشكي تهران و شناسايي عوامل موثر بر آن بود.
مواد و روشها: اين مطالعه به روش توصيفي در 5 بيمارستان وابسته به دانشگاه تهران در مدت سه سال انجام شده است. از 38473 مورد تولد زنده گزارش شده، 143 نوزاد مبتلا به نقص لوله عصبي شناسايي شده است. شايعترين انواع نقص در اين مطالعه شكل آنانسفالي و مننگوميلوسل بوده است كه با نوع شيوع گزارش شده در ديگر كشورها متفاوت است. در اين ميان
11.9 درصد مادران نوزادان نقص لوله عصبي، سابقه بيماري زمينه اي مانند ديابت مليتوس، صرع، بيماري كلاژن و اسكولار، بيماري قلبي بيماري و اعصاب و روان داشته اند. 80 درصد از مادران هيچ عوامل خطرزاي محيطي براي ايجاد نقص لوله عصبي نداشته اند. قابل ذكر است كه 95 درصد از مادران داراي هيچ گونه سابقه فاميلي تولد نوزاد اختلال لوله عصبي نداشته اند. در 20 درصد از موارد سابقه مصرف اسيد فوليك را در حاملگي ذكر كرده اند، در حالي كه هيچ موردي از مصرف اسيد فوليك قبل از حاملگي مشاهده نشده است. بررسي ها نشان مي دهد اسيد فوليك هم در اختلالات ژنتيكي و هم در عوامل محيطي بر كاهش ميزان بروز نقص لوله عصبي موثر است.
بحث و نتيجه گيري: بسته شدن لوله عصبي در 28 روز اول بعد از حاملگي اتفاق مي افتد. چون عموما حاملگي برنامه ريزي نشده زياد اتفاق مي افتد، مصرف اسيد فوليك در تمام دوران توليد مثل توصيه مي شود. آموزش صحيح و آگاهي دادن به مادران براي مصرف اسيد فوليك ميزان نقص لوله عصبي را به ميزان قابل توجهي كاهش مي دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 362
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی