برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي آزمايشگاهي تطابق لبه اي دو ماده رتروگريد (MTA تيره و سمان پرتلند) توسط ميکروسکوپ الکتروني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مشهد، فلکه پارک، دانشکده دندانپزشکی، گروه اندودانتیکس
 
چکیده: 

مقدمه: يکي از اهداف مهم جراحي ريشه، ايجاد سيل مناسب در انتهاي ريشه براي بهبودي بافت پريودنتال مي باشد که اين هدف با کاربرد مواد مختلف به عنوان ماده رتروگريد حاصل مي شود. هدف از اين مطالعه، مقايسه تطابق لبه اي دو ماده رتروگريد MTA تيره و سمان پرتلند با كمك ميكروسكوپ الكتروني بود.
مواد و روش ها: در اين مطالعه تجربي آزمايشگاهي، 50 عدد دندان تك ريشه كشيده شده انساني بدون پوسيدگي، با آپکس سالم و فاقد شكستگي ريشه يا تحليل انتخاب شد. کانال اين دندان ها به وسيله سيستم چرخشي، آماده سازي شده و با گوتاپركا پر شد و سپس 3mm انتهاي هر ريشه به طور عمودي قطع شد. سپس حفره اي به عمق 3mm و عرض 1mm در انتهاي ريشه هر دندان تهيه گرديد و دندان ها به طور تصادفي به دو گروه 25 تايي تقسيم شده و حفرات در هر دسته با يك نوع ماده MTA) تيره يا سمان پرتلند) پر شدند. سپس دندان ها از محور طولي برش زده شده و به دو قسمت مساوي تقسيم شد و ميزان گپ توسط ميکروسکوپ الکتروني در دو بعد تعيين گرديد. آناليز آماري داده ها توسط آزمون Mann-Whitney و آزمون دقيق فيشر انجام گرفت.
يافته ها: ميانگين گپ در MTA تيره، 6/211 ميکرون و در سمان پرتلند 3/326 ميکرون بود كه در MTA تيره نسبت به سمان پرتلند كمتر بود اما تفاوت معني داري بين دو گروه از نظر ميانگين گپ وجود نداشت.
نتيجه گيري: از نظر ميزان تطابق لبه اي، تفاوتي بين MTA تيره و سمان پرتلند وجود ندارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 90
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی