برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاييز 1380 , دوره  11 , شماره  32 ; از صفحه 31 تا صفحه 37 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي فراواني اوستئوديستروفي كليوي در بيماران همودياليزي بيمارستان فاطمه زهرا ساري در سال 1377

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

سابقه و هدف: اوستئوديستروفي كليوي نشان دهنده عوارض اسكلتي در مراحل انتهايي بيماري مزمن كليوي است. از آنجا كه امروزه اكثر بيماران با استفاده از روش هاي نگهدارنده و دياليز به مدت طولاني زنده مي مانند در تعداد زيادي از آنها انواعي از گرفتاري استخواني ديده مي شود كه در صورت عدم درمان براي بيماران عوارضي را به وجود مي آورد. اين بررسي به منظور تعيين ميزان شيوع عارضه فوق در بيماران مبتلا به نارسايي مزمن كليوي تحت درمان با همودياليز مراجعه كننده به بيمارستان حضرت فاطمه زهرا ساري در سال 1377 صورت گرفته است.
مواد و روش ها: تحقيق به روش توصيفي بر روي 41 بيمار مبتلا به نارسايي كليه كه به طور مداوم تحت همودياليز (هفته اي سه بار و هر بار به مدت 4 ساعت) قرار داشتند و پس از توضيح طرح حاضر به همكاري شدند، صورت پذيرفت. براي هر بيمار 9 كليشه راديوگرافي از دست ها، رخ قفسه سينه، رخ لگن، نيم رخ جمجمه، رخ و نيم رخ فقرات كمري، و رخ زانوها تهيه گرديد و توسط راديولوژيست مورد بررسي قرار گرفت.
نتايج: از 41 فرد مورد بررسي 22 نفر مرد (54 درصد) و 19 نفر زن (46 درصد) با ميانگين سني 49 سال و محدوده سني 16 تا 70 سال بودند. تعداد 23 نفر (56 درصد) از مجموع 41 فرد مورد بررسي تغييرات راديولوژيك به نفع اوستئوديستروفي را نشان دادند كه از اين تعداد 61 درصد مرد و 39 درصد زن بودند.
استنتاج: ميزان شيوع اوستئوديستروفي كليوي در بيماران همودياليزي بيمارستان حضرت فاطمه زهرا نسبتا بالا مي باشد. توصيه مي شود برنامه غربالگري در جمعيت هاي در معرض خطر ابتلا به بيماري مزمن كليوي به منظور تشخيص به موقع انجام گيرد تا ضمن پيشگيري از بروز نارسايي كليوي از بروز عوارض آن نيز پيشگيري به عمل آيد

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 105
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی