برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
اسفند 1386 , دوره  65 , شماره  12 ; از صفحه 48 تا صفحه 54 .
 
عنوان مقاله: 

نحوه برخورد و عاقبت حاملگي هاي طولاني در بيمارستان دكتر شريعتي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، بخش زنان و مامایی، بیمارستان دکتر شریعتی، خیابان کارگر شمالی، تهران کدپستی 14114
 
چکیده: 

زمينه و هدف: با توجه به شيوع نسبتا بالاي حاملگي هاي پس از موعد و عوارض آن و مطالعات محدود در ايران اين تحقيق با هدف بررسي فراواني، نحوه برخورد و عواقب حاملگي هاي طولاني انجام شد.
روش بررسي: مطالعه به صورت مقطعي در خانم هاي باردار بستري در بيمارستان شريعتي تهران در سال 82-1380 صورت گرفت و معيار ورود به مطالعه وجود سن حاملگي بيش از 40 هفته تمام بود. پرسش نامه حاوي متغيرهاي مورد بررسي در بايگاني تكميل و داده ها با استفاده از آزمون هاي
Mann Mann whitney U test, c2, t تحليل شدند.
يافته ها: در 98 نفر واجد شرايط تحقيق شيوع حاملگي هاي پس از موعد و ديررس
3.3% به دست آمد. موارد postdate بيش از پست ترم و ميانگين Bishop score برابر 4.31 بود. در 87.1% جواب تست هاي بررسي سلامت جنين طبيعي بود (36.73%) 36 مورد تحت آماده سازي سرويكس با ميزوپروستول قرار گرفته بودند كه در 50% موفقيت آميز بود. ميانه طول مدت آماده سازي سرويكس در مولتي پار به نسبت نولي پار به ميزان معني داري كوتاه تر بود (p=0.004، 4 در برابر 7 ساعت). ميزان زايمان طبيعي و سزارين در موارد اينداكشن دردهاي زايماني با اكسي توسين و آماده سازي سرويكس با ميزوپروستول از نظر آماري تفاوت معني دار نداشت (p=0.9). ميانگين ضريب آپگار، 9.5 و همگي بيش از شش بودند. موردي از هيپوگليسمي، هيپوكلسمي نوزاد، بستري در NICU و مرگ و مير پري ناتال ديده نشد. متوسط روزهاي بستري نوزاد (8-1) 1.84 روز بود.
نتيجه گيري: شيوع حاملگي هاي پس از موعد
3.3% و يك دليل عمده آن اشتباه در تعيين سن حاملگي است. با آماده سازي سرويكس و القا دردهاي زايماني مي توان از تطويل حاملگي كاست هر چند كه تاثير مثبت آن روي عاقبت نوزادي هنور مشخص نيست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 147
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی