5 SID.ir | مقايسه اثر اينسترومنتيشن با دو روش مختلف بر قطر كانال و عاج باقيمانده در محدوده فضاي Post Room ريشه اصلي دندان‌هاي مولر
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

 
عنوان مقاله: 

مقايسه اثر اينسترومنتيشن با دو روش مختلف بر قطر كانال و عاج باقيمانده در محدوده فضاي Post Room ريشه اصلي دندان‌هاي مولر

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه اندودانتیکس دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: آماده سازي كانال ريشه اصلي دندان مولر علاوه بر اين كه امكان يك پركردگي مناسب اپيكالي را فراهم مي آورد، فضاي لازم براي قرار دادن يك Post را ايجاد مي كند. ميزان عاج باقيمانده و شكل و قطر كانال ريشه بر استحكام و گير Post و همچنين مقاومت ريشه دندان موثر است. مطالعه حاضر جهت بررسي اثرات دو روش اينسترومنتيشن بر قطر كانان و عاج باقيمانده ريشه مي باشد.
مواد و روش ها: كانال اصلي 60 دندان مولر اول و دوم فك بالا و پايين در 4 گروه آزمون و با دو روش(S.B) Step Back  و (PSB) Passive Step Back آماده سازي شد و سپس در فواصل 5، 7، 9، و 11 ميليمتري از اپكس دندان، مقاطع تهيه و اندازه گيري لازم انجام شد.
نتايج: قطر كانال و ضخامت عاج باقيمانده پس از استفاده از دو روش مختلف SB و PSB در جهات مختلف اندازه گيري شد و نتايج با استفاده از آزمون t مويد عدم وجود اختلاف معني دار بين گروه ها بود.
استنتاج: استفاده از هر دو روش SB و PSB جهت اينسترومنتيشن كانال ريشه و تهيه فضاي Post توصيه مي شود و فقط با توجه به ضخامت كم عاج باقيمانده در نواحي خطر (Danger Zone) بايد مراقب بود تا ضخامت عاج كمتر از ميزان 1 ميليمتر نشود و همچنين پرفوريشن نواري ايجاد نگردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 102
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی