برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهار 1380 , دوره  11 , شماره  30 ; از صفحه 43 تا صفحه 47 .
 
عنوان مقاله: 

اتيولوژي نارسايي كليه در بيماران همودياليزي استان مازندران در سال 1377

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* بابل، خیابان شهید سرگرد قاسمی، بیمارستان شهید بهشتی، دانشگاه علوم پزشکی بابل
 
چکیده: 

سابقه و هدف: درمان بيماران مبتلا به نارسايي انتهايي كليوي با همودياليز دايمي هزينه زيادي مي طلبد، لذا با شناسايي علت نارسايي كليوي و درمان آن مي توان از بروز نارسايي كليوي جلوگيري كرد، يا مسير بيماري را تغيير داد.
مواد و روش ها: مطالعه حاضر به منظور شناسايي اتيولوژي نارسايي كليوي در بيماران همودياليزي استان مازندران درسال 1377 انجام شده است كه در هفت مركز همودياليز استان تحت درمان دايمي قرار داشتند. سيصدو پنجاه و سه بيمار (182 زن، 171 مرد) مورد بررسي قرار گرفتند. تعيين علت نارسايي كليوي از پرونده يا خلاصه پرونده بيماران در آخرين پذيرش بيمارستاني، قبل از شروع دياليز استخراج شده است. اطلاعات در مورد هر بيمار با مصاحبه، معاينه، و تكميل پرسشنامه به دست آمده است.
نتايج: نتايج اين مطالعه نشان مي دهد كه فشار خون بالا در 6/24 درصد، گلومرولونفريت مزمن در 8/10 درصد، ديابت در 9 درصد، سنگ مجاري ادراري در 6/7 درصد، و پيلونفريت در 6 درصد موارد، علت نارسايي انتهايي كليوي بودند. بيماري هاي كيستيك و مادرزادي كليه، لوپوس اريتماتو، آميلوييدوز، سندرم آلپورت، بيماري انسدادي و تروماتيك، و داروها جمعا در 11 درصد موارد مسوول نارسايي كليوي بوده اند. در 31 درصد موارد علت نارسايي كليوي نامشخص بوده است.
استنتاج: در مقايسه با آمار ديگر كشورها، بيماري هاي انسدادي و عفوني از شيوع بيشتر، و ديابت، فشار خون بالا، و گلومرولونفريت، از شيوع كمتري برخوردار هستند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 130
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی