برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثرات در معرض مرفين قرار گرفتن در دوران جنيني در به خاطرآوردي حافظه فضايي در موش صحرايي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی، مرکز تحقیقات فیزیولوژی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: مواد اپيوئيدي از جمله مرفين در دوران حاملگي زياد استفاده مي شود. اين مواد احتمالا مي توانند باعث تغييرات رواني و رفتاري طولاني مدت (از جمله اثر بر فرايند يادگيري و حافظه) در متولديني شوند كه مادران آن ها اين مواد را استفاده نموده اند. هدف اين مطالعه بررسي اثرات در معرض مرفين قرار گرفتن در دوران جنيني بر به خاطرآوردن حافظه فضايي در موش صحرايي مي باشد.
مواد و روش ها: اين مطالعه تجربي بوده و طي آن 18 سر موش صحرايي ماده حامله در سه گروه كنترل و سالين و مرفين مورد استفاده قرار گرفتند. گروه كنترل هيچ دارويي دريافت نكردند و گروه هاي سالين و مرفين دوبار در روز بين روزهاي 11 تا 18 حاملگي به ترتيب محلول سالين (
0.5 ميلي ليتر به صورت زير جلدي) و مرفين (سه روز اول 5 و روزهاي بعد 10 ميلي گرم به ازا هر كيلوگرم زير جلدي) دريافت كردند. سپس به دنبال زايمان موش هاي معتاد، 30 سر (3 گروه 10 تايي) از بچه موش هاي متولد شده 90 روزه با استفاده از ماز هشت پر شعاعي تحت آموزش قرار گرفتند و ميزان به خاطرآوري حافظه نهايي آن ها 48 ساعت و يك هفته بعد از آموش مورد بررسي قرار گرفت.
يافته ها: تزريق مرفين در دوران حاملگي باعث اختلال شديد در به خاطرآوري حافظه فضايي فرزندان شد به طوري كه تعداد پاسخ هاي صحيح در اين گروه در روزهاي يادآوري آزمون 48 ساعت و يك هفته بعد) به طور معني داري بسيار كمتر از دو گروه ديگر بود.
نتيجه گيري: يافته هاي فوق نشان مي دهد كه در معرض مرفين قرار گرفتن در دوران جنيني به خاطرآوري حافظه فضايي را محتل مي كند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 104
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی