برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
پاییز 1384 , دوره  23 , شماره  78 ; از صفحه 69 تا صفحه 76 .
 
عنوان مقاله: 

اندازه گيري ضخامت ديواره قدامي قفسه صدري در رابطه با انتخاب انرژي مناسب الکترون در مبتلايان به سرطان پستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه رادیوتراپی انکولوژی، دانشکده علوم پزشکی اصفهان
 
چکیده: 

هدف: يکي از درمانهاي رايج سرطان پستان جراحي به روش راديکال ماستکتومي تعديل شده مي باشد. بسياري از اين بيماران پس از جراحي نياز به پرتو درماني ديواره قدامي قفسه صدري دارند. اين اقدام از احتمال عود موضعي بيماران به طور قابل ملاحظه اي مي کاهد. از بهترين روش هاي پرتو درماني در اين بيماران استفاده از انرژي مناسب الکترون مي باشد، اين مطالعه با هدف اندازه گيري ضخامت ديواره قدامي قفسه صدري در رابطه با انتخاب انرژي مناسب اکترون در مبتلايان به سرطان پستان انجام گرفت.
روش ها: تعداد 250 زن مبتلا به سرطان پستان که به طور مساوي مورد عمل راديکال ماستکتومي تعديل شده راست و چپ قرار گرفته و کانديد پرتو درماني پس از عمل بودند به صورت تصادفي انتخاب شدند. تمامي اين بيماران داراي سي تي اسکن قفسه صدري قبل از پرتو درماني، با مقاطع عرضي مورد نظر در پرونده خود بودند. ضخامت ديواره قفسه صدري روي سي تي اسکن اين بيماران در 9 نقطه قراردادي اندازه گيري شد و ميانگين آنها تعيين گرديد.
نتايج: متوسط ضخامت ديواره قدامي قفسه صدري در 250 بيمار مورد مطالعه
24.49±7.7 ميلي متر به دست آمد. آزمون مقايسه ميانگين با عدد ثابت نشان داد که اين ميانگين با عدد 25 ميلي متر ذکر شده در کتب مرجع تفاوت معني داري ندارد. اما از سوي ديگر ميانگين ضخامت اين ديواره در %52.8 بيماران خارج از محدوده 30-20 ميلي متر پوشش داده شده قرار داشت لذا اين يافته تقريبا به نفع ضرورت انجام سي تي اسکن قفسه صدري پس از راديکال ماستکتومي تعديل شده و قبل از شروع پرتو درماني با اکترون يک اقدام ضروري است و راه انجام آن را درخواست سي تي اسکن پس از جراحي از ناحيه قفسه صدري در تمام بيماران مي دانيم و تعيين انرژي الکترون بر اساس يک ضخامت حدسي مي تواند عوارضي به دنبال داشته باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 106
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی