برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
1379 , دوره  - , شماره  12 ; از صفحه 1 تا صفحه 38 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي ساخت چوبهاي لايه اي LB ،LVL و تعيين خواص کاربردي آنها

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* موسسه تحقیقات جنگلها مراتع، بخش تحقیقات علوم چوب و کاغذ، تهران، ایران
 
چکیده: 

ساخت چوبهاي لايه اي LB و LVL از چوب سه گونه جنگلي افرا، ممرز و راش مورد بررسي قرار گرفته است. در اين بررسي سه ميزان فشار پرس 30، 35 و 40 کيلوگرم بر سانتيمتر مربع، سه ضخامت لايه 2، 3 و 4 ميليمتر و دو نوع برش مماسي و شعاعي مورد توجه قرار گرفته است. اندازه گيري مقاومت خمشي و مدول الاستيسيته و مقاومت برشي بر طبق دستورالعملهاي 1184 و 605 استاندارد ASTM انجام شده است.
نتايج اين بررسي نشان داده است که ويژگيهاي مقاومتي چوب لايه اي گونه ممرز زيادتر از دو گونه ديگر بوده و ويژگيهاي مقاومتي چوب لايه اي گونه راش زيادتر از افرا است. تجزيه و تحليل آماري نشان داده است که تاثير گونه چوبي بر ويژگيهاي مقاومتي اندازه گيري شده در سطح بيش از
99% معني دار است. فشار پرس نيز تاثير معني داري بر اين ويژگها داشته و با ازدياد ميزان فشار پرس مقاومت خمشي و مدول الاستيسيته زياد شده است، ولي زيادترين مقاومت برشي در فشار پرس کمتر بوده است. بر خلاف انتظار نوع برش تاثير معني داري بر مقاومتها نداشته و فقط در مورد مقاومت برشي تاثير داشته و مقاومت برشي چوب لايه اي از لايه هاي مماسي زيادتر از لايه هاي شعاعي بوده است. تاثير ضخامت لايه بر مقاومت خمشي معني دار نبوده، ولي تاثير اين عامل بر مدول الاستيسيته و مقاومت برشي معني دار بوده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 133
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی