برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

نيازهاي آموزشي جراحان عمومي ‌در برنامه هاي آموزش مداوم دانشگاه علوم پزشكي تهران از ديدگاه شركت كنندگان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز مطالعات و توسعه آموزش پزشکی، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی- درمانی تهران، خیابان نصرت، تهران
 
چکیده: 

مقدمه. در سيستم آموزشي کنوني، در نظر گرفتن جنبه‌هاي اقتصادي و استفاده منطقي از نيروي انساني، يک ضرورت است و در اين راستا شناسايي نيازهاي آموزشي و معيـن نمـودن اولويـت‌ها و روش‌هاي مناسـب و نويـن آموزشي در برنامه‌هاي آموزش مداوم، امکان استفاده بهينه از منابع محدود و در دسترس را فراهم مي‌کند. هدف از اين مطالعه، تعيين اولويت‌هاي آموزشي مورد نياز و روش‌هاي مؤثر آموزشي متخصصين جراحي عمومي با استفاده از نظرات آنان بود.
روش‌ها. اين مطالعه از نوع پيمايشي- مقطعـي و ابزار گردآوري داده‌ها، پرسشنامه معتبر (اعتبار محتوي) و پايا (آزمون مجدد) و خود اجرا بوده است. نمونه‌ها 143 نفر از جراحان عمومي‌بوده‌اند كه در هنگام شركت در برنامـه‌هاي مـدون و دريافـت گواهـي نهايـي آموزش مداوم از دانشگاه علوم پزشكي تهران در سال 1380، در اين مطالعه شركت كرده‌اند. روش نمونه‌گيري سرشماري و از نرم‌افزار SPSS-9 براي تجزيه و تحليل اطلاعات استفاده شد. يافته‌ها به صورت توزيع فراواني ارايه گرديده‌اند.
نتايج. مهمترين اولويت آموزشي مورد درخواست جراحان عمومي، روش‌هاي جديد جراحي (17/25 درصد) و پر‌اهميت‌ترين روش آموزشي مورد درخواست، سخنراني همراه با پرسش و پاسخ (3/57 درصد) بوده است. اکثر پزشکان جراح (5/61 درصد) ترجيح مي‌دادند که مدت اجراي برنامه کمتر از 3 روز باشد.
بحث. روش‌هاي جديد جراحي به عنوان اولين اولويت آموزشي با نيازهاي شغلي جراحان مطابقت دارد. آموزش به روش سخنراني همراه با پرسش و پاسخ ممكن است در نتيجه فقدان دانش لازم در رابطه با ساير روش‌ها باشد. پيشنهاد مي‌گـردد در برنامه‌هاي آتـي آموزش مداوم، با توجه به ماهيت رشته , از ساير روش‌هاي آموزش بهره‌گيري و برنامه‌هاي مدون نيز، در مقايسه با ساير برنامه‌ها، بيشتر اجرا شود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  بازدید یکساله 127
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی