برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  11 , شماره  2 ; از صفحه 159 تا صفحه 166 .
 
عنوان مقاله: 

نگرش و عملكرد عشاير كرمان با توجه به اعتقادات رايج آنها نسبت به بهداشت و درمان در سال 82

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پزشکی افضلی پور، دانشگاه علوم پزشکی کرمان، کرمان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: سبك زندگي عشاير بخصوص عشاير كوچنده و وضعيت نگرش، عملكرد آنها با توجه به اعتقادات رايجشان نسبت به بهداشت و درمان، بصورت اجبار به نحوي رقم خورده كه سهم آنها از منابع اختصاص داده به بهداشت و درمان كشور نزديك به صفر است. مطالعه حاضر در سطح جمعيت عشايري استان كرمان با هدف بررسي وضعيت نگرش و عملكرد عشاير كرمان با توجه به اعتقادات رايج آنها نسبت به بهداشت و درمان در سال 83 انجام گرفت.
روش كار:‌ در اين پژوهش،‌ پرسشنامه اي حاوي 75 متغير مربوط به وضعيت نگرش و عملكرد عشاير استان كرمان با توجه به اعتقادات رايج آنها نسبت به بهداشت و درمان در قالب مصاحبه و مشاهده تكميل شد. از ميان 44 ايل، طايفه و 54 منطقه به روش نمونه گيري به صورت چند مرحله اي در مناطق مختلف شهرستان هاي عشايري استان كرمان 2681 نفر از عشاير كوچنده و متمركز و نيمه متمركز در طرح پژوهشي شركت كردند. براي تجزيه و تحليل داده ها از نرم افزار
SPSS و آزمون مجذور كاي استفاده شد.
نتايج: در اين مطالعه، 1969 مرد (
73.4%) و 712 زن (26.6%) مورد بررسي قرار گرفتند. 1478 نفر (55.1%) اعتقاد داشتند نقش پوست گاو، بز و ميش (در پوست خوابيدن) در درمان بيماري ها موثر است. 909 نفر (33.9) نقش جن را بعنوان عامل بيماري زا باور داشتند. 64% به دعاي دعانويس محلي براي پيشگيري و يا درمان بيماري ها باور داشتند. وضعيت نگرش و عملكرد عشاير نسبت به بهداشت و درمان ضعيف، متاثر از اعتقادات رايج آنها بود. اين وضعيت در عشاير كوچنده بطور معني داري بالاتر بود (P<0.05).
نتيجه گيري: بطور سنتي اعتقاداتي نسبت به بهداشت و درمان در ميان عشاير رايج است كه بر سلامت آنها و شاخص هاي بهداشت و سلامت جامعه تاثيرگذار خواهد بود. بطور اعم براي تعديل و يا رفع مشكل جهت تغيير اعتقادات رايج عشاير، ارتقا دانش، نگرش و عملكرد آنها پيشنهاد مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 129
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی