برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  11 , شماره  2 ; از صفحه 153 تا صفحه 158 .
 
عنوان مقاله: 

نتايج درماني بيماران مبتلا به سكته مغزي بستري در واحد مراقبتهاي سكته مغزي و بخش داخلي اعصاب بيمارستان الزهرا (س) اصفهان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز پزشکی الزهرا (س)، معاونت آموزشی بیمارستان اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: واحد مراقبت سكته مغزي اساسا شامل بخشي است كه در آن بيماران با سكته مغزي حاد بين 72 ساعت تا 2 هفته بستري مي شوند. هدف اين مطالعه بررسي بيماران مبتلا به سكته مغزي متوسط تا شديد بستري در واحد سكته مغزي و مقايسه آن را بيماران بستري در بخش عمومي بيمارستان از نظر كنترل فشار خون، ديابت، زخم بستر و ابتلا به پنوموني و مرگ و مير است.
روش كار: در اين مطالعه كه به صورت كوهورت آينده نگر انجام گرفته است. نتايج درماني و پيش آگهي 100 بيمار مبتلا به سكته مغزي متوسط
NIHSS=8-16) و شديد (NIHSS>16 كه در دو بخش عمومي اعصاب و واحد مراقبت استروك بيمارستان الزهرا (س) در عرض شش ماه بستري شده بودند،‌ مورد مقايسه قرار گرفته است. ارزيابي اين بيماران در زمان پذيرش و زمان ترخيص از لحاظ كنترل فشارخون، ديابت، زخم بستر، پنوموني، مدت زمان اقامت در بيمارستان و بالاخره وقوع مرگ انجام گرفت.
نتايج: مقايسه نتايج درماني در اين دو بخش مشخص نمود كه كنترل عوارض ياد شده اگر چه در واحد مراقبت سكته مغزي بصورت مطلوب تري انجام مي گرفت ولي اين تفاوت معني دار نبود. در اين ميان تنها بروز عارضه زخم بستر و مدت زمان بستري در واحد مراقبت سكته مغزي نسبت به بخش عمومي از لحاظ آماري معني دار بود
(P<0.001).
نتيجه گيري: خدمات ارايه شده در واحد مراقبت سكته مغزي تفاوت معني داري با خدمات ارايه شده در ساير بخش ها ندارد. افزايش كيفيت مراقبت ها در بخشهاي عمومي مي تواند منجر به كاهش هزينه هاي بيمارستاني گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 570
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی