برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اثر ملاتونين در كاهش ميزان چسبندگي پس از عمل جراحي شاخ رحم در يک مطالعه تجربي

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه زنان و زایمان، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، ایران
 
چکیده: 

مقدمه: چسبندگي پس از عمل جراحي يك مشكل باليني مهم است و باعث عوارضي مانند انسداد روده، نازايي،  درد مزمن لگن و مشكل شدن جراحي بعدي و گاهي نيز منجر به عمل جراحي مجدد مي شود. هدف ما در اين مطالعه، بررسي استفاده از ملاتونين به عنوان ماده ضد راديكال هاي آزاد در كاهش چسبندگي بعد از عمل جراحي بود.
روش ها
: تعداد 39 موش به طور تصادفي به سه گروه به تعداد مساوي تقسيم شدند. يك گروه ملاتونين را به صورت داخل پريتونئال (IP) در حين عمل جراحي و گروه ديگر به صورت زير جلدي (SC)، نيم ساعت قبل از عمل جراحي دريافت كردند؛ گروه سوم به عنوان شاهد در نظر گرفته شد. همه موش ها به طور يکسان تحت عمل جراحي، شامل آسيب به پريتوئن شاخ هاي رحم قرار گرفتند. پس از 2 هفته همه موش ها بار ديگر لاپاراتومي شده، ميزان چسبندگي توسط فردي که از نوع مداخله انجام شده اطلاع نداشت، درجه بندي شد.
يافته ها
: ميزان چسبندگي در گروه هاي IP و SC نسبت به گروه شاهد طور معني داري كاهش يافت. ميانگين درجه چسبندگي در گروه IP برابر 1.57، در گروه SC به ميزان 1.34 و در گروه شاهد 2.42 بود (P<0.01).
نتيجه گيري: اين مطالعه نشان مي دهد که تک دوز ملاتونين در جلوگيري از چسبندگي پس از عمل جراحي موثر واقع شود و زمينه اي براي پژوهش هاي بعدي در اين راستا مي باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 176
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی