برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  13 , شماره  2 ; از صفحه 41 تا صفحه 52 .
 
عنوان مقاله: 

نگرش پرستاران نسبت به تحقيق و به كارگيري نتايج آن در فعاليت هاي باليني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* گروه آموزشی بهداشت جامعه، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: به كارگيري نتايج تحقيقات در ايران در مرحله آغازين قرار دارد و پرستاران مي كوشند تا عملكرد باليني خود را بر پايه شواهد علمي قرار دهند. بسياري از مطالعات نشان مي دهند كه انجام تحقيق و به كارگيري نتايج آن در فعاليت هاي باليني پرستاران، دغدغه حرفه پرستاري نبوده است. اين مطالعه به بررسي نگرش پرستاران نسبت به تحقيق و به كارگيري نتايج آن در فعاليت هاي باليني پرداخته است.
روش بررسي: در اين مطالعه توصيفي- تحليلي 410 پرستار و مربي بيمارستان هاي دانشگاه علوم پزشكي تهران به روش نمونه گيري تصادفي طبقه اي نسبتي انتخاب شدند. ابزار گردآوري اطلاعات پرسشنامه اي دو قسمتي بود. بخش اول مربوط به اطلاعات فردي و بخش دوم درباره نگرش پرستاران نسبت به تحقيق و استفاده از نتايج آن بود. اطلاعات جمع آوري شده با استفاده از آزمون هاي آماري توصيفي و استنباطي تجزيه و تحليل گرديد.
يافته ها: 2/91% نمونه ها به استفاده از يافته هاي تحقيق در فعاليت هاي باليني اعتقاد داشتند، اما 6/77% آنان معتقد بودند كه تحقيقات به فعاليت هاي باليني پرستاري مربوط نيست. در عين حال 3/88% پرستاران اعتقاد داشتند كه تحقيقات به ساخت پايه علمي در پرستاري كمك مي كند. تصوير كلي نتايج نشان داد كه 70% شركت كنندگان نسبت به تحقيق نگرش مثبت دارند. بين نوع فعاليت حرفه اي، بخش يا گروه آموزشي شركت كنندگان و فعاليت در امر پژوهش، با نگرش پرستاران نسبت به تحقيق و استفاده از نتايج آن ارتباط معنادار آماري وجود داشت.
نتيجه گيري: نتايج اين مطالعه نشان داد كه اكثريت نمونه ها نسبت به استفاده از يافته هاي تحقيق نگرش مثبت دارند. اما اهميت دادن پرستاران به تحقيق، به تنهايي براي استفاده از تحقيق كافي نبوده و براي آن كه استفاده از نتايج تحقيق در پرستاري يك واقعيت تلقي گردد، انجام تحقيقات بيشتري در زمينه عوامل موثر در به كارگيري نتايج تحقيق در پرستاري لازم است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مهرداد، ن.، و صلصالی، م.، و کاظم نژاد، ا. (1386). نگرش پرستاران نسبت به تحقیق و به کارگیری نتایج آن در فعالیت های بالینی. حیات, 13(2), 41-52. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=72435Vancouver : کپی

مهرداد ندا، صلصالی مهوش، کاظم نژاد انوشیروان. نگرش پرستاران نسبت به تحقیق و به کارگیری نتایج آن در فعالیت های بالینی. حیات. 1386 [cited 2021May13];13(2):41-52. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=72435IEEE : کپی

مهرداد، ن.، صلصالی، م.، کاظم نژاد، ا.، 1386. نگرش پرستاران نسبت به تحقیق و به کارگیری نتایج آن در فعالیت های بالینی. حیات, [online] 13(2), pp.41-52. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=72435. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 103 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی