5 SID.ir | بررسي صدمات سيتوژنتيکي ناشي از حساسيت زايي پرتوي Iododeoxyuridine در شرايط حضور و عدم حضور متوکسي آمين در اسفروييدهاي گليوبلاستوماي انساني
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي صدمات سيتوژنتيکي ناشي از حساسيت زايي پرتوي Iododeoxyuridine در شرايط حضور و عدم حضور متوکسي آمين در اسفروييدهاي گليوبلاستوماي انساني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علوم پزشکی ایران، گروه فیزیک پزشکی
 
چکیده: 

هدف: بررسي صدمات ژنتيکي ناشي از تاثير توام IUdR و پرتو گاما در شرايط حضور و عدم حضور متوکسي آمين در اسفروييدهاي گليوبلاستوماي انساني.
مواد وروش ها: اين مطالعه پژوهشي و از نوع آزمايشگاهي بوده و مقايسه نتايج توسط آزمون آماري
t test انجام شده است. در اين مطالعه از آزمون comet assay جهت مقايسه آسيب هاي ايجاد شده در DNA سلول هاي U87MG از دودمان سلولي گليوما استفاده شد. آزمايش ها بر روي اسفروئيدها در دو قطر 100 و 300 ميکرومتر صورت گرفته است.
يافته ها: نتايج حاصل از ارزيابي تاثير پرتو در اسفروييدهاي تيمار شده با
IUdR در شرايط حضور و عدم حضور متوکسي آمين در هر دو قطر اسفروييد نشان مي دهد که حضور توام متوکسي آمين و IUdR با و بدون پرتو باعث افزايش tail moment و در نتيجه افزايش آسيب سلولي مي شود. اين نشان مي دهد مسدود کردن مسير ترميمي برش بازي (BER: base excision repair) موجب افزايش سميت‌زايي و حساسيت زايي پرتوي IUdR مي شود. اين افزايش در اسفروييدهاي باقطر 100 ميکرومتر بيشتر از اسفروييدهاي 300 ميکرومتري است.
نتيجه گيري: مقايسه
moment tailها در اسفروييدهاي 100 و 300 ميکرومتر نشان مي دهد در اسفروييدهاي 300 ميکرومتر آسيب سلولي کمتر است که مي تواند به علت وجود سلول هاي G0 و يا سلول هاي با چرخه طولاني باشد که IUdR کمتري دريافت کرده اند. متوکسي آمين زماني قادر به فعاليت است که مسير ترميمي برش بازي در جريان باشد. با کاهش صدمات پرتوي ناشي از کاهش جذب IUdR در اسفروييدهاي بزرگ و به تبع آن کاهش پروسه ترميمي BER و محدود شدن فعاليت متوکسي آمين، حساسيت پرتوي اسفروييدهاي 300 ميکروني تيمار شده با IUdR و متوکسي آمين در مقايسه با اسفروييدهاي 100 ميکروني کاهش يافته است. ممکن است استفاده از بازدارنده هاي فعاليت پروتئين هايي که مسوول روانه کردن سلول ها به فاز G0 هستند در رفع اين مشکل مفيد باشد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
-
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 69
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی