برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
تابستان 1386 , دوره  15 , شماره  2 ; از صفحه 32 تا صفحه 38 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي تاثير مراقبت هاي پرستاري در منزل بر درمان بيماران اسكيزوفرنيك بستري در بيمارستان همدان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* مرکز تحقیقات اختلالات رفتاری و وابستگی به مواد، دانشگاه علوم پزشکی همدان
 
چکیده: 

مقدمه: امروزه مراقبت هاي پرستاري در منزل در پاسخ به افزايش تعداد بيماران رواني حاد در سطح جامعه افزايش پيدا کرده است و از علت هاي اين رشد سريع در امر مراقبت هاي رواني اثبات کارائي آن در مواجهه با رفع نيازهاي بيماران رواني است.
هدف اين مطالعه تعيين اثرات مراقبت هاي پرستاري در منزل بر درمان بيماران اسکيزوفرن پس از ترخيص از بيمارستان ميباشد.
مواد وروش ها: اين پژوهش يک مطالعه نيمه تجربي است و روش نمونه گيري بصورت در دسترس بوده که تعداد 60 بيمار مبتلا به اسکزوفرن (30 نفر گروه مورد و 30 نفر گروه کنترل) در مطالعه شرکت کردند. در گروه مورد به مدت سه ماه پس از ترخيص از بيمارستان مراقبت هاي پرستاري در منزل براي آنان ارايه گرديد و پس از آن و نيز شش ماه بعد مورد ارزيابي قرار گرفتند.
يافته ها: يافته هاي حاصل نشان داد بيماران اسکيزوفرنيک که تحت مراقبت هاي پرستاري رواني در منزل قرار گرفته بودند در مقايسه با گروه کنترل دفعات عود بيماري و بستري شدن آنها کاهش يافته بود که اين تفاوت از نظر آماري معني دار بود و همچنين اين گروه دستورات داروئي خود را دقيق تر و منظم تر رعايت مي کردند.
نتيجه گيري نهايي: همكاري با خانواده و آموزش آن ها با هدف كاهش عود هميشه به عنوان يک روش كمكي، علاوه بر داروهاي نگهدارنده مطرح بوده است و وقتي مراقبت در منزل با دارو درمــاني بيمـــاران همراه مي شود، بهتر مي توان از عود اسكيزوفرني در اين گونه بيماران جلوگيري به عمل آورد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 268
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی