برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي مباني و شاخصهاي اقتصاد دانايي محور و جايگاه آن در كشورهاي منتخب در مقايسه با ايران

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

اقتصاد دانش محور اقتصادي است كه به شكل مستقيم بر اساس توليد، توزيع و مصرف دانش و اطلاعات قرار گرفته باشد. واژه اقتصاد دانش محور و اقتصاد اطلاعات در دهه 1960 وارد ادبيات اقتصاد امريكا شد؛ اما تحولات دهه نود اين واژه را تجديد و احيا نمود.
در اين مقاله پس از بررسي تعريف دانش و اقتصاد دانش محور، فرآيندهاي اساسي در اقتصاد دانش محور، شبكه هاي دانش، شاخصاي اندازه گيري اقتصاد دانش محور، برنامه ها و تجارب برخي كشورهاي موفق در زمينه اقتصاد دانش محور بررسي شده و راهكارهاي قابل استفاده از اين تجارب براي ايران ارايه شده است. در ادامه، وضعيت شاخص اقتصاد دانش محور در سه دسته از كشورهاي منتخب (شامل كشورهاي منتخب توسعه يافته، كشورهاي منتخب در حال توسعه و تازه توسعه يافته و كشورهاي منتخب همسايه ايران) بررسي و با وضعيت ايران مقايسه شده است.
نتيجه نشان مي دهد چالش هاي ايران در زمينه اقتصاد دانش محور دو نوع است؛ نوع اول مربوط به پايين بودن اندازه مطلق برخي شاخصهاي اقتصاد دانش محور مانند كيفيت قوانين و مقررات، موانع تعرفه اي و غيرتعرفه اي، كيفيت نظم و ترتيب و سرانه پرداخت و دريافت حق امتياز و حق اختراع در ايران بوده و نوع دوم نيز با ناهماهنگي و عدم توازن اين شاخصها ارتباط دارد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

عمادزاده، م.، و شهنازی، ر. (1386). بررسی مبانی و شاخصهای اقتصاد دانایی محور و جایگاه آن در کشورهای منتخب در مقایسه با ایران. پژوهشنامه اقتصادی, 7(4 (پیاپی 27)), 143-175. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=72308Vancouver : کپی

عمادزاده مصطفی، شهنازی روح اله. بررسی مبانی و شاخصهای اقتصاد دانایی محور و جایگاه آن در کشورهای منتخب در مقایسه با ایران. پژوهشنامه اقتصادی. 1386 [cited 2021October27];7(4 (پیاپی 27)):143-175. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=72308IEEE : کپی

عمادزاده، م.، شهنازی، ر.، 1386. بررسی مبانی و شاخصهای اقتصاد دانایی محور و جایگاه آن در کشورهای منتخب در مقایسه با ایران. پژوهشنامه اقتصادی, [online] 7(4 (پیاپی 27)), pp.143-175. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=72308. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 411 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی