برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

الگوي بيماري هاي پوستي در كودكان مراجعه كننده به كلينيك هاي تخصصي پوست شهر كرمان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کرمان، بزرگراه امام پردیسه افضلی پور، مرکز آموزشی درمانی افضلی پور، بخش پوست
 
چکیده: 

زمينه و هدف: از آن جايي كه بيماري هاي پوستي در دوران كودكي از جهت هاي زيادي با افراد بالغ متفاوت است. لذا تعيين الگوي شيوع بيماري هاي كودكان نقش مهمي در تعيين راه كارهاي درماني و پژوهشي دارد. هدف از اين مطالعه تعيين الگوي شيوع بيماري هاي پوستي اطفال در كودكان مراجعه كننده به كلينيك هاي تخصصي پوست شهر كرمان بود.
روش اجرا: در اين مطالعه كه از نوع توصيفي- تحليلي، مقطعي است 937 نفر از كودكان زير 16 سالي كه به كلينيك هاي تخصصي پوست شهر كرمان در فاصله شهريور تا اسفند 85 مراجعه كرده بودند وارد مطالعه شدند. براي هر يك از بيماران پرسش نامه شامل سن، جنس، محل زندگي، تحصيلات والدين و نوع بيماري پوستي تكميل شد. بيماري هاي پوستي توسط متخصص و بر اساس علايم و معاينه باليني و روش هاي پاراكلينيك شامل بيوپسي، اسمير و كشت باكتريال، اسمير قارچ،
Woods lamp و Tzank test تشخيص داده شد.
يافته ها: طبق نتايج به دست آمده در مجموع درماتيت ها و عفونت هاي پوستي شايع ترين بيماري ها را تشكيل مي داد. در بين درماتيت ها، درماتيت آتوپيك و سبورئيك از بقيه شايع تر و درماتوز پلانتار جوانان و ليكن سيمپلكس مزمن از بقيه نادرتر بود. در بين عفونت ها هم، عفونت هاي ويروسي و انگلي شايع تر از انواع باكتريايي و قارچي بود. در مقايسه بين دخترها و پسرها خال هاي ملانوسيتي به طور معني داري در دخترها بيش تر از پسرها بود
(p<0.02). اختلال هاي كراتينيزاسيون به طور چشم گيري در ساكنان شهر بيش تر از روستا مشاهده شد (p<0.05). هم چنين درماتيت ها، خال ها و اختلال هاي كراتينيزاسيون در كودكان مادران تحصيل كرده كم تر مشاهده شد (p<0.006).
نتيجه گيري: طبق نتايج به دست آمده، درماتيت آتوبيك شايع ترين بيماري در اين مطالعه بود كه علت آن ممكن است به دليل تغيير رژيم غذايي، عوامل پري ناتال و افزايش تماس با آلرژن هاي محيطي باشد. بيماري شايع بعدي عفونت هاي پوستي بود كه اين مطلب نشان اهميت توجه به مسايل بهداشتي اين گروه سني است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 140
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی