برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي اثربخشي مراقبتهاي بهداشتي از کودکان زير 5 سال در نظام سلامت کشور در استانهاي آذربايجان شرقي و زنجان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تبریز، دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 
چکیده: 

سابقه و هدف: ريشه کن سازي فقر و کاهش مرگ و مير کودکان در اهداف توسعه هزاره بدون مداخلات کم هزينه و اثر بخش بهداشتي و تغذيه اي قابل دستيابي نخواهد بود. در نظام بهداشتي ايران مراقبت از کودکان به شکل فعال بويژه در خانه هاي بهداشت از حدود سه دهه پيش انجام مي گيرد. هدف اصلي اين پژوهش بررسي اثربخشي مراقبت از کودکان (بهبود وضعيت سلامت کودکان، عملکرد کارکنان در انجام مراقبت و بهبود پشتيباني و حمايت نظام شبکه) در اين طرح بود.
روش بررسي: مطالعه از نوع مقطعي بود که با استناد به داده هاي موجود انجام شد. در اين مطالعه 1500 کودک از شهرستانهاي تبريز و زنجان با همان تعداد کودک (خواهر و برادر خود) انتخاب شدند و اطلاعات مربوط به دو کودک يک خانواده در خلال سالهاي 1382-1374با هم مقايسه شدند.
يافته ها: مقايسه وزن و قد کودکان آخر و ماقبل آخر در اين مطالعه نشان دهنده افزايش وزن و قد کودکان آخر مي باشد. عملکرد بهورزان در رسم منحني رشد، توصيه و گسترش تغذيه با شير مادر و شيردهي انحصاري و شروع به موقع غذاي کمکي نيز تا حدودي بهبود يافته است. عملکرد نظام بهداشتي در تدارک اقلام مورد نياز نيز بهبود يافته است.
نتيجه گيري: بازنگري در نحوه پايش و ارزشيابي خدمات ارايه شده و تدوين دستورالعملهايي براي ثبت مستندات در پرونده خانوار و حفظ و نگهداري آنها بايد مورد توجه دقيق قرار گيرد. به علاوه توصيه مي شود مراقبتهاي بهداشتي از کودکان با مشارکت کامل تيم سلامت (پزشک - بهورز) در كنار مادر اجرا گردند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

جباری بیرامی، ح.، و بخشیان، ف.، و وحیدی، ر. (1386). بررسی اثربخشی مراقبتهای بهداشتی از کودکان زیر 5 سال در نظام سلامت کشور در استانهای آذربایجان شرقی و زنجان. علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی, 17(1 (پی در پی 47)), 17-22. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=72153Vancouver : کپی

جباری بیرامی حسین، بخشیان فریبا، وحیدی رضاقلی. بررسی اثربخشی مراقبتهای بهداشتی از کودکان زیر 5 سال در نظام سلامت کشور در استانهای آذربایجان شرقی و زنجان. علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی. 1386 [cited 2021July31];17(1 (پی در پی 47)):17-22. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=72153IEEE : کپی

جباری بیرامی، ح.، بخشیان، ف.، وحیدی، ر.، 1386. بررسی اثربخشی مراقبتهای بهداشتی از کودکان زیر 5 سال در نظام سلامت کشور در استانهای آذربایجان شرقی و زنجان. علوم پزشکی دانشگاه آزاد اسلامی, [online] 17(1 (پی در پی 47)), pp.17-22. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=72153. 

 
بازدید یکساله 206 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی