برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
زمستان 1385 , دوره  1 , شماره  2 ; از صفحه 80 تا صفحه 87 .
 
عنوان مقاله: 

اقتصاد بهداشت و سالمندان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

در اين مقاله، سالمندي در ابعاد مختلف آن مورد بحث قرار مي گيرد، تعريف ويژگي هاي زندگي سالمندي به لحاظ فردي و اجتماعي و تحولات ناظر به سالمندي در رابطه با نگرش به آن و عناصر اصلي تعيين کننده آن توضيح داده و تبيين مي شود. بيماري و بار بيماري دوران سالمندي به عنوان يک موضوع محوري در عرصه اقتصاد سلامت و سالمندان مورد تاکيد قرار مي گيرد. همچنين عوامل موثر در رشد سالمندي و سياستگزاري هاي ناظر بر آن و مسووليت سياستگزاران در اين خصوص تحليل مي شود.
در مجموع و در نهايت تلاش بر اين خواهد بود که سالمندي، ناتواني و هزينه هاي مراقبتهاي طولاني مدت در جدول مسايل و پديده هاي اجتماعي از جمله کيفيت ارتباط متقابل بين سالمندان و جامعه و نگرش به سالمندي و عواقب آن و همچنين تضاد نسلها مورد توجه و بحث قرار گيرد.
گفتني است سازمان جهاني بهداشت در آوريل 1995 برنامه اي را در زمينه سالمندي و سلامت راه اندازي کرد و در آن بيش از سالمندي بر سالم پير شدن تاکيد نمود. اجزاي کليدي برنامه شامل: فراهم کردن و تقويت اطلاعات پايه، نشر و تبادل اطلاعات، حمايت، طراحي و سازماندهي برنامه هاي جامعه نگر، پژوهش، آموزش و توسعه سياست ها و خط مشي ها بود و هدف غايي تمام اين برنامه ها پيشبرد سلامت عمومي و ارتقاي کيفيت زندگي، به ويژه در سالمندي مي باشد که تا حدودي چارچوب مقاله حاضر از آن متاثر مي باشد.
ما نياز به بازبيني جامعي از نگرش موجود به سالمندي، بهداشت سالمندان و نقش آنان در خانواده و جامعه داريم. اميد است که اين بازبيني موفق به تغيير نگرشهاي غلط در مورد سالمندان شود. همچنين از اين طريق بايد سالمندان موفق به ادامه زندگي پر بار، آگاه از جايگاه و نقش با اهميت خود در جامعه شوند.
ارايه نقطه نظراتي از بزرگان عالم انديشه و ادبيات مکتوب ملي و بين المللي البته به تبيين ابعاد سالمندي و روشن تر نمودن نقاط تاريک آن در اين خصوص به ما کمک خواهد کرد. در مجموع با نگرش جامع به مساله سالمندي و سالمندان، انتظار مي رود که ارايه تصويري نسبتا جامع از وضعيت موجود، جستجو براي کشف خلاهاي موجود در عرصه هاي شناخت و ارايه خدمات براي بخش وسيعي از جمعيت رو به رشد سالمندي ميسر و مقدور گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
Cite:
APA : کپی

پوررضا، ا.، و خبیری نعمتی، ر. (1385). اقتصاد بهداشت و سالمندان. سالمند, 1(2), 80-87. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=71957Vancouver : کپی

پوررضا ابوالقاسم، خبیری نعمتی رقیه. اقتصاد بهداشت و سالمندان. سالمند. 1385 [cited 2021April11];1(2):80-87. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=71957IEEE : کپی

پوررضا، ا.، خبیری نعمتی، ر.، 1385. اقتصاد بهداشت و سالمندان. سالمند, [online] 1(2), pp.80-87. Available at: <https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=71957>. 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 864 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی