برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

سير و تطور مفهوم خدا در فلسفه غرب از هابز تا نيوتن

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه علامه طباطبایی
 
چکیده: 

در اين مقاله، سه مرحله طلوع، رشد و افول خداشناسي طبيعي (Deism) بررسي و نقد شده است. در مرحله نخست، خداشناسي طبيعي، عقل و وحي را بديل به سوي حقايق بنيادي مي داند که هر دو به طور مستقل مي تواند ما را به خدا و جاودانگي روح هدايت نمايد. اين خداشناسي در مرحله دوم، تحت تاثير پيشرفت علم، انسان را از خداي معبود اديان به سوي يک «مهندس فلکي» سوق مي دهد. اين خدا، همان خداي «رخنه پوش» است، نه خداي آفريدگار و آموزگار. مرحله سوم، دوران مهجوريت و غيبت «مهندس فلکي» يا «خداي رخنه پوش» است، زيرا «اين خدا» ماشين عظيم جهان را به امان خود رها کرده و اصلا در تاريخ و تجربه بشري حضور ندارد و شنونده حاجات انسان نيست.
سرانجام الهيات طبيعي به دلايل 1) ضعف دروني برهان نظم، يعني يگانه برهان مورد استناد خداشناسان طبيعي؛ 2) انتزاعي بودن مفاهيم اين الهيات؛ 3) در افتادن با وحي و سيطره کليسا به حال سقوط و مرگ در آمد.
توماس هابز، هنري مور، رابرت بويل و اسحق نيوتن در سير و تحولات خداشناسي طبيعي بسيار تاثيرگذار بودند و تلقي آنان از ماهيت علم و روش آن نيز، به نحو آشکاري در ذهن فلاسفه و متالهان بعد از خود، نفوذ چشمگيري داشته است؛ همچنانکه اينان نيز متاثر از دکارت، نقاد او و غالبا شريک در غرض او بودند.
هدف ديگر از نگارش اين مقاله، تحليل مباحث فوق از ديدگاه اين چهار نفر و نقد و نظر پيرامون آراي آنان در خصوص تصور مفهوم خداست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

حسن زاده، ص. (1385). سیر و تطور مفهوم خدا در فلسفه غرب از هابز تا نیوتن. آینه معرفت, -(9), 37-62. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=71952Vancouver : کپی

حسن زاده صالح. سیر و تطور مفهوم خدا در فلسفه غرب از هابز تا نیوتن. آینه معرفت. 1385 [cited 2021August05];-(9):37-62. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=71952IEEE : کپی

حسن زاده، ص.، 1385. سیر و تطور مفهوم خدا در فلسفه غرب از هابز تا نیوتن. آینه معرفت, [online] -(9), pp.37-62. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=71952. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 425 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی