برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
فروردين 1387 , دوره  66 , شماره  1 ; از صفحه 52 تا صفحه 56 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوامل موثر بر مرگ و مير نوزادان کم وزن با آناليز مسيري

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* کرج، بلوار موذن، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد کرج، دانشکده پرستاری مامایی
 
چکیده: 

زمينه و هدف: اين پژوهش با بکارگيري آناليز مسيري جهت تعيين اثر مستقيم و يا غيرمستقيم عوامل موثر در مرگ و مير نوزادان کم وزن انجام شد.
روش بررسي: اين مطالعه با پرسشنامه اي حاوي سوالاتي در مورد سن مادر، سن ختم حاملگي، نمره آپگار، فشارخون حاملگي، وزن هنگام تولد در نمونه اي به حجم 445 جفت مادر و نوزاد انجام شد. نمونه گيري به صورت تصادفي ساده بود و نوزادان تمام خانم هايي که براي ختم حامگلي به 15 بيمارستان و زايشگاه دولتي و خصوصي شهر تهران در مدت پژوهش مراجعه داشتند بررسي شدند. وضعيت زنده ماندن نوزاد تا 24 ساعت پس از تولد ثبت شد.
يافته ها: بيشترين تغييرات در ميزان مرگ و مير در اثر متغير وزن هنگام تولد است و ضريب منفي آن به اين معني است که با وزن بيشتر نوزاد احتمال زنده ماندن بيشتر مي شود. رتبه دوم در ايجاد تغييرات در ميزان مرگ و مير متعلق به متغير نمره آپگار نوزاد در بدو تولد است که بنا به ضريب منفي آن با افزايش نمره آپگار احتمال مرگ پايين مي آيد. سومين متغير تاثيرگذار، سن ختم حاملگي است که ضريب منفي آن نشان مي دهد با افزايش سن ختم حاملگي نوزاد از شانس زنده ماندن بيشتري برخوردار مي شود. کمترين تغييرات در مرگ و مير ناشي از متغير فشار خون حاملگي است.
نتيجه گيري: متدولوژي مورد بحث ما مي تواند در ساير بررسي ها جهت ارزيابي، تشخيص و اندازه گيري فاکتورهاي پيشگويي کننده بر روي نتيجه مورد استفاده قرار بگيرند.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

بابایی ‌روچی، غ.، و کشاورز، م.، و پارسی نیا، م.، و اشکواری، پ. (1387). بررسی عوامل موثر بر مرگ و میر نوزادان کم وزن با آنالیز مسیری. مجله دانشکده پزشکی, 66(1), 52-56. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=71925Vancouver : کپی

بابایی ‌روچی غلامرضا، کشاورز مریم، پارسی نیا میترا، اشکواری پریدخت. بررسی عوامل موثر بر مرگ و میر نوزادان کم وزن با آنالیز مسیری. مجله دانشکده پزشکی. 1387 [cited 2021October22];66(1):52-56. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=71925IEEE : کپی

بابایی ‌روچی، غ.، کشاورز، م.، پارسی نیا، م.، اشکواری، پ.، 1387. بررسی عوامل موثر بر مرگ و میر نوزادان کم وزن با آنالیز مسیری. مجله دانشکده پزشکی, [online] 66(1), pp.52-56. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=71925. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 95 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی