برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

اسلام و اصول چهارگانه اخلاق زيستي در غرب

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
 
چکیده: 

اخلاق زيستي سوالات اخلاقي ايجاد شده در حوزه زيست شناسي، طب و زيست فناوري هاي نوين را مورد توجه قرار مي دهد و بكارگيري اخلاق در عمل را دنبال مي نمايد. دانشمندان اخلاق زيستي اغلب بر استفاده از فلسفه در تحليل مباحث اخلاقي تاكيد دارند. اخلاق پزشكي نيز به عنوان يك شاخه كاربردي از فلسفه اخلاق، سعي دارد درست و نادرست را در سايه تحليل هاي فلسفي در عرصه خدمات و مراقبت هاي بهداشتي و درماني ارايه نمايد.
در اين مقاله ما به طور مختصر اخلاق پزشكي نوين و رويكردها و تئوريهاي اخلاقي مرتبط از جمله رويكرد اختلاقي اصول گرا را مرور خواهيم نمود. رويكرد اصولگرا از مطرح ترين رويكردهاي فلسفي مطرح در اخلاق زيستي، خصوصا در كشورهاي غربي مي باشد. بر اساس اين رويكرد مباني اصلي تصميم گيري هاي اخلاقي عبارتند از: اتونومي، سودمندي، عدم ضرر رساني، و عدالت. اين رويكرد با چالش هايي روبرو بوده است و ديدگاههاي مذهبي نيز در اين مباحث، به صورت روزافزوني ارايه شده اند. ما سعي داريم در اين مقاله برخي ديدگاههاي اسلامي در خصوص اصول چهارگانه اخلاق زيستي در غرب را بيان نماييم.
اخلاق به عنوان يك ضرورت اساسي در طب باليني توسط دانشمندان مسلمان در قرون مختلف مدنظر بوده است. از نظر اسلام، اصول چهارگانه مي تواند قابل قبول باشد؛ هر چند تفسير و گاه كاربرد آنها در عمل، در فرهنگ و بينش اسلامي با ساير مكاتب متفاوت است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

اردشیرلاریجانی، م.، و زاهدی، ف. (1385). اسلام و اصول چهارگانه اخلاق زیستی در غرب. طب و تزکیه, 14(4-3 (مسلسل 63-62)), 21-33. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=71048Vancouver : کپی

اردشیرلاریجانی محمدباقر، زاهدی فرزانه. اسلام و اصول چهارگانه اخلاق زیستی در غرب. طب و تزکیه. 1385 [cited 2021August06];14(4-3 (مسلسل 63-62)):21-33. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=71048IEEE : کپی

اردشیرلاریجانی، م.، زاهدی، ف.، 1385. اسلام و اصول چهارگانه اخلاق زیستی در غرب. طب و تزکیه, [online] 14(4-3 (مسلسل 63-62)), pp.21-33. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=71048. 

 
بازدید یکساله 610 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی