برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

پيگيري يک ساله خوردن اتفاقي مواد سوزاننده و آسيبهاي مخاطي مري ناشي از آن در کودکان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* تهران، خیابان دکتر قریب، مرکز طبی کودکان، بخش گوارش
 
چکیده: 

هدف: بلع اتفاقي مواد سوزاننده مي تواند موجب آسيب جدي در دستگاه گوارش شود، اين صدمه به ويژه در مري پيش مي آيد چون ظريف ترين و بي دفاع ترين بافت بوده و در عين حال، بيشترين تماس را با مواد بلع شده سوزاننده دارد. بهترين راه براي بررسي شدت و وسعت آسيب، آندوسکوپي است که با رعايت زمان و تکنيک انجام مي تواند بي خطر نيز باشد. هدف از اين مطالعه، بررسي شدت ضايعات و سوختگي هاي مري در اثر بلع مواد مختلف با قدرت و ميزان متفاوت در کودکان 1 الي 6 سال در مرکز طبي کودکان است.
روش مطالعه: اين مطالعه به صورت آينده نگر از مهر ماه 81 تا آخر اسفند 82 انجام شد و طي آن 100 کودک، پس از بلع اتفاقي مواد سوزاننده مورد بررسي و پيگيري و درمان قرار گرفتند. نوع، ميزان ماده خورده شده، علائم اوليه و يافته هاي آندوسکوپيک و درجه سوختگي بافت مري و معده ارزيابي و ثبت شد. کليه بيماران به مدت يک سال پيگيري شدند.
يافته ها: از 100 بيمار، با سابقه خوردن مواد سوزاننده 42 نفر شرح حال بلع مواد قوي تر شيميايي را داشتند. که از ميان آنها، 37 بيمار شدت سوختگي مري بالاتر از گريد I را داشتند. 58 بيمار، مواد ضيعف تري خورده بودند، که يا بدون سوختگي مري بودند و يا سوختگي درجه I داشتند. همچنين از 44 بيماري که حين مراجعه و بررسي اوليه، علامتدار بودند، 37 نفر (84%) سوختگي جدي (درجه II-III) مري را داشتند. بين نوع و ميزان ماده و علائم اوليه با درجه صدمه مري ارتباط معني دار وجود داشت (P<0/05). به طور کلي 76 بيمار از کل 100 بيمار سوختگي مري داشتند که در 39 مورد، سوختگي گريد I در 17 مورد گريد IIA در 12 مورد IIB و در 4 مورد IIIA و در 4 مورد هم IIIB بود. 17 مورد (17%) تنگي مري در بيماران در پي گيري يکساله مشخص شد که همگي آنها سوختگي درجه IIB به بالا در مري را، در ارزيابي اوليه داشتند.
نتيجه گيري: اين مطالعه نشان داد که سوختگي مري با شدت هاي مختلف، به دنبال بلع اتفاقي مواد شيميايي در کودکان رخ مي دهد. و در ضمن هر چه اين مواد قوي تر باشند و يا به ميزان بيشتري خورده شوند ميران آسيب بيشتر خواهد بود. و چنانچه در حين ارزيابي اوليه بيمار علامت دار باشد درجه سوختگي معمولا بالا است، که متاسفانه در پيگيري منجر به بروز تنگي مي گردد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
  • ثبت نشده است
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

نجفی ثانی، م.، و عسگرشیرازی، م.، و فرهمند، ف.، و خداداد، ا.، و فلاحی، غ. (1386). پیگیری یک ساله خوردن اتفاقی مواد سوزاننده و آسیبهای مخاطی مری ناشی از آن در کودکان. مجله بیماریهای کودکان ایران, 17(2 (ویژه نامه پاییز)), 205-210. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=70947Vancouver : کپی

نجفی ثانی مهری، عسگرشیرازی معصومه، فرهمند فاطمه، خداداد احمد، فلاحی غلامحسین. پیگیری یک ساله خوردن اتفاقی مواد سوزاننده و آسیبهای مخاطی مری ناشی از آن در کودکان. مجله بیماریهای کودکان ایران. 1386 [cited 2021October24];17(2 (ویژه نامه پاییز)):205-210. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=70947IEEE : کپی

نجفی ثانی، م.، عسگرشیرازی، م.، فرهمند، ف.، خداداد، ا.، فلاحی، غ.، 1386. پیگیری یک ساله خوردن اتفاقی مواد سوزاننده و آسیبهای مخاطی مری ناشی از آن در کودکان. مجله بیماریهای کودکان ایران, [online] 17(2 (ویژه نامه پاییز)), pp.205-210. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=70947. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 380 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی