برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
بهمن 1386 , دوره  65 , شماره  11 ; از صفحه 33 تا صفحه 36 .
 
عنوان مقاله: 

دقت تشخيص روش هاي Touch imprint و Frozen section در تعيين درگيري غدد لنفاوي مدياستن در کانسر ريه

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اصفهان خیابان صفه، بیمارستان الزهرا (س)، دفتر گروه جراحی توراکس
 
چکیده: 

زمينه و هدف: با توجه به توصيه کموراديوتراپي نئواجوان neoadjuvant در بيماران مبتلا به متاستاز غدد لنفاوي مدياستن (N2) در کانسر ريه نوع (stage IIIA) non–small cell، تشخيص درگيري اين غدد قبل از توراکوتومي اهميت زيادي مي يابد. تشخيص اين درگيري، حين مدياستينوسکوپي يا توراکوسکوپي، توسط روش هاي touch imprint و frozen section، اين امکان را مي دهد که در صورت نياز به توراکوتومي اين عمل در يک جلسه بيهوشي انجام شود.
روش بررسي: اين بررسي طي سال 1385 بر روي 58 نمونه غده لنفاوي مدياستن که از 27 بيمار مبتلا به کانسر ريه به دست آمده بود انجام شد. پس از نصف کردن غده لنفاوي و تهيه لام سيتولوژي از هر نيمه، هر دو نيمه غده لنفاوي جداگانه جهت فروزن سکشن و نهايتا پاتولوژي permanent ارسال شد.
يافته ها: در گزارش فروزن سکشن يک مورد و در سيتولوژي، دو مورد منفي کاذب وجود داشت. هيج موردي از مثبت کاذب در اين دو روش مشاهده نشد. به اين شکل حساسيت، ويژگي و دقت فروزن سکشن به ترتيب
%100, %95.5 و %98.2 و در مورد سيتولوژي به ترتيب %100, %90.9 و %96.4 به دست آمد. نتايج هر دو روش از هر جهت مشابه بود (P>0.05).
نتيجه گيري: هر دو روش دقت بالايي در تعيين درگيري غدد لنفاوي مدياستن در کانسر ريه دارند. در مراکزي که فروزن سکشن موجود نيست مي توان به کمک روش ساده تر، سريع تر و ارزان تر
touch imprint درگيري اين غدد لنفاوي را کشف کرد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 134
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی