برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

بررسي ارزش سيتولوژي حين عمل در تشخيص بدخيمي توده هاي پستان

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، بیمارستان الزهرا
 
چکیده: 

مقدمه: در موارد توده پستان به دو شكل عمل مي شود. در روش اول طي دو جلسه جداگانه ابتدا بيوپسي و با تاييد بدخيمي جراحي قطعي انجام مي شود. در روش دوم بر اساس فروزن سكشن بر ادامه عمل تصميم گيري مي شود. روش ساده ارزان و سريع سيتولوژي حين عمل (touch imprint)، امكان عمل طي يك جلسه را فراهم مي كند. هدف از اين طرح تعيين دقت اين روش است.
روش کار: اين تحقيق مقطعي تحليلي، از 1381 تا 1385 بر روي 70 بيماري كه با توده پستان بستري شده بودند انجام شد. در اتاق عمل، پس از بيوپسي يا ماستكتومي، از مقطع توده لام سيتولوژي تهيه شد و پس از فيكس كردن، لام ها به يك آزمايشگاه و بقيه نمونه به آزمايشگاه ديگري ارسال شد. سپس با استفاده از اطاعات به دست آمده ارزش اخباري مثبت و منفي، حساسيت و ويژگي، و نسبت درست نمايي مثبت و منفي تست مذكور محاسبه گرديد.
نتايج: از 39 بيمار با پاتولوژي بدخيم، 3 نفر سيتولوژي خوش خيم داشتند. سيتولوژي در 2 مورد از 31 بيماري كه پاتولوژي خوش خيم داشتند، پاسخ بدخيم داده بود. لذا، اين روش در تشخيص بدخيمي توده پستان حساسيت
92.3 درصد، ويژگي 93.5 درصد و دقت 92.9 درصد دارد.
نتيجه گيري: با توجه به دقت بالاي تست به نظر مي رسد در مراكزي كه فروزن سكشن موجود نيست، بتوان از اين روش در جراحي يك مرحله اي توده هاي پستان سود جست.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 211
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی