4 SID.ir | مقايسه کيفيت خواب پرستاران شاغل در شيفت هاي ثابت و در گردش
برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه کيفيت خواب پرستاران شاغل در شيفت هاي ثابت و در گردش

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران، تهران، ایران
 
چکیده: 

زمينه و هدف: پرستاران به دليل ماهيت شغلي خويش با انواع تنيدگي ها در محيط كار روبرو هستند و به دليل كار در شيفت هاي كاري صبح، عصر و شب، شيفت در گردش بودن از جمله افرادي هستند که مستعد ابتلا به انواع اختلالات خواب مي باشند. پرستاران زني که مسوليت نگهداري و مراقبت از خانواده هايشان را نيز بر عهده دارند، به دليل برنامه خانوادگي خاص خود ساعات خواب کوتاه تري دارند و کيفيت خواب آن ها به دليل نور، صدا و ... ضعيف مي باشد. اين پژوهش با هدف مقايسه کيفيت خواب پرستاران شاغل شيفت هاي ثابت و در گردش انجام شد.
روش بررسي: اين مطالعه از نوع توصيفي مقايسه اي بود. نمونه پژوهش520 نفر از پرستاران شاغل در شيفت هاي مختلف بيمارستان هاي دانشگاه علوم پزشکي ايران بودند که از طريق نمونه گيري تصادفي طبقه اي در پژوهش شرکت کردند. داده ها با استفاده از ابزار
(Pittsburgh Sleep Quality Index)  PSQI جمع آوري شد.
يافته ها: کيفيت خواب
69.6 درصد پرستاران شيفت ثابت خوب و کيفيت خواب 30.4 درصد بد بود، همچنين 56.2 درصد پرستاران شيفت در گردش کيفيت خواب خوب و 43.8 درصد کيفيت خواب بدي داشتند. نتايج آزمون کاي اسکوير نشان داد که بين کيفيت خواب پرستاران شيفت ثابت و پرستاران شيفت در گردش اختلاف معني دار وجود دارد به طوري که پرستاران شيفت ثابت از کيفيت خواب بهتري برخوردار بودند (P<0.001).
بحث و نتيجه گيري: مديريت مناسب و کارآمد و برنامه ريزي دقيق شيفت کاري جهت کاهش اختلالات خواب پرستاران پيشنهاد مي شود. بهبود کيفيت خواب پرستاران مي تواند سلامت عمومي پرستاران و نهايتا کيفيت مراقبت هاي به عمل آمده از بيماران را ارتقا دهد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 164
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی