برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
آذر و دي 1386 , دوره  17 , شماره  61 ; از صفحه 122 تا صفحه 130 .
 
عنوان مقاله: 

بررسي عوامل ايجاد كننده سوختگي و چگونگي پيامد آنها در بيماران بستري در بخش سوختگي بيمارستان زارع ساري، سال 86-85

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* ساری، کیلومتر 18 جاده خزرآباد، دانشکده داروسازی
 
چکیده: 

سابقه و هدف: در مطالعات انجام شده در ساير کشورها نشان داده شده است که علت سوختگي عامل مهمي در تعيين پيش آگهي و پيامد بيماران مي باشد. با توجه به نتايج متفاوت به دست آمده در مراكز مختلف هدف از انجام اين مطالعه بررسي ارتباط بين علت سوختگي با عوامل مرتبط با پيامد (شامل ميزان عفونت، هزينه مراقبت از بيماران و مرگ و مير) در بيماران بستري در بيمارستان شهيد زارع مي باشد.
مواد و روش ها: اين مطالعه به صورت آينده نگر روي 113 بيمار در بخش سوختگي بيمارستان شهيد زارع ساري از شهريور 85 تا فروردين 86 انجام شد. معيار هاي ورود شامل سن بالاتر از 10 سال و سوختگي با درجه دو و يا سه بوده است. بسته به وضعيت باليني بيماران، نمونه هاي مختلف شامل سواب زخم، بيوپسي بافت، ادرار، خون و خلط گرفته شد. ارتباط بين علت سوختگي با متغيرهاي مختلف دموگرافيكي، عفونت ها، هزينه ها و مرگ و مير توسط آزمون کاي دو بررسي شد.
يافته ها: سوختگي با شعله شايع ترين سوختگي بوده است (
53.1 درصد موارد). ميانگين درصد سوختگي بيماران 30.6±21.2 درصد و ميانگين تعداد روزهاي بستري 21.6±11.9 روز بوده است. ميانگين اين مقادير در مورد بيماران دچار سوختگي با شعله بيش از سايرين بوده است. ميانگين هزينه آنتي بيوتيک ها و هزينه کلي بيمارستاني به ترتيب 9834102±11818945 و 24301864±18872089 ريال بوده است. درصد بيماران با سوختگي الکتريکي 11.5 درصد بوه است. ميزان مرگ و مير بيماران 29.3 درصد بوده و بين مرگ و مير و علت سوختگي نيز ارتباط معني داري وجود داشته است (P=0.000).
استنتاج: پيامدهاي نامطلوب در سوختگي با شعله شديدتر و شايع تر از ساير موارد سوختگي بوده و اطلاع رساني و اتخاذ روش هاي پيشگيرانه در اين مورد بايد در اولويت قرار گيرد. ميزان سوختگي الکتريکي مطالعه ما از الگوي جهاني ذکر شده بالاتر ميباشد. علت سوختگي با مرگ و مير و نيز فاکتورهاي دموگرافيکي و رواني اجتماعي (
psycho social) نظير جنس، وضعيت تاهل، محل سکونت، مدرک تحصيلي، خودسوزي و بيماري هاي زمينه اي مرتبط بوده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
  • ندارد
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 139
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی