برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

مقايسه روش القاي انتخابي زايمان با روش انتظار و مراقبت از حاملگي طولاني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* سبزوار، بعد از پلیس راه، دانشکده علوم پزشکی
 
چکیده: 

مقدمه: هرگاه حاملگي بيشتر از 42 هفته به طول انجامد حاملگي طولاني اطلاق مي شود که اين مشکل در 10 درصد حاملگي ها اتفاق مي افتد. اين مساله باعث افزايش مشكلات مادري و مرگ و مير و عوارض جنيني نوزادي مي شود. براي جلوگيري از اين عوارض و اداره حاملگي دور از ترم از راههاي مختلفي استفاده مي شود. دو روش شايع عبارت از القاي انتخابي زايمان در 41 هفتگي و روش انتظار و مراقبت مي باشد. که با هدف پژوهش حاضر به منظور مقايسه تاثير روش القاي زايمان با روش انتظار و مراقبت بر نتايج مادري و جنيني در حاملگي طولاني انجام شده است.
روش کار: اين مطالعه مورد - شاهدي بر 160 خانم باردار مراجعه کننده به بيمارستان شهيد مبيني سبزوار در طي سال 1384 با سن حاملگي بيشتر از 41 هفته انجام شد. پس از تعيين دقيق سن حاملگي نمونه هاي واجد شرايط در دو گروه القاي انتخابي زايمان و درمان انتظار و مراقبت قرار گرفتند. نمونه هاي گروه القاي انتخابي زايمان جهت اينداکشن در بيمارستان بستري و در گروه دوم مراقبت هاي ويژه انجام شد.
نتايج: نتايج نشان داد كه در دو گروه از نظر مشكلات مادري و جنيني - نوزادي مانند دفع مکونيوم، ديسترس جنيني و همچنين آپگار هنگام تولد، جنس و وزن هنگام تولد نوزادان تفاوت معني داري وجود نداشت. در گروه القاي انتخابي زايمان شيوع سزارين
57.5 درصد و در گروه بررسي جنيني شيوع سزارين 22.5 درصد بود كه اين اختلاف از نظر آماري معني دار است (p<0.01). همچنين نتايج نشان مي دهد كه ميانگين مدت بستري شدن در بيمارستان نيز در دو گروه تفاوت معني دار دارد (2.17 در مقابل 1.17 روز ) (p<0.05).
نتيجه گيري: با توجه به عدم اثبات خطرات مادري يا نوزادي در درمان انتظار و مراقبت مي توان اين راه درماني را براي اداره حاملگي طولاني به عنوان روش جايگزين مداخله در 41 هفتگي پيشنهاد نمود.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
ارجاعات: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط: 
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 

  چکیده انگلیسی بازدید یکساله 119
 
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی