برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

تاثير رفلکسولوژي کف پا بر شدت يبوست زنان باردار

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* رامسر، دانشکده پرستاری و مامایی فاطمه زهرا (س)
 
چکیده: 

مقدمه: تغييرات فيزيولوژيک جسمي و رواني مربوط به بارداري، تمام سيستمهاي بدن مادر از جمله دستگاه گوارش را تحت تاثير قرار مي دهد. از ميان مشکلات گوارشي، تهوع، استفراغ، سوزش سر دل و يبوست از شايع ترين شکايات زنان در دوران بارداري است. امروزه استفاده از شيوه هاي غير دارويي و غير تهاجمي به عنوان يک اولويت در درمان مشکلات گوارشي در دوران بارداري مطرح است لذا پژوهشگر بر آن شد تا تحقيقي را با هدف تعيين تاثير رفلکسولوژي کف پا بر شدت يبوست زنان باردار انجام دهد.
روش کار: اين پژوهش يک مطالعه کار آزمايي باليني دو گروهه است که در سال 1384-1385 در مادران باردار مراجعه کننده به مراکز بهداشتي و درماني شهر رامسر انجام شد. 120 زن باردار و مبتلا به يبوست در دو گروه آزمون و شاهد مورد مطالعه قرار گرفتند. از روش نمونه گيري براي انجام مطالعه و به منظور جمع آوري داده ها از فرم مشخصات فردي و پرسشنامه بررسي يبوست، استفاده شده است. اطلاعات جمع آوري شده با استفاده از آمار توصيفي و جداول توزيع فراواني و آزمونهاي تي و کا دوي پردازش گرديد.
نتايج: آزمون تي زوج تفاوت معني داري بين ميانگين و انحراف معيار يبوست در بعد و قبل از رفلکسولوژي در گروه آزمون نشان داد
(P:0.000) در صورتي که بين ميانگين و انحراف معيار شدت يبوست در آغاز و پايان مطالعه در گروه شاهد تفاوت معني داري ديده نشد.
نتيجه گيري: با توجه به شيوع يبوست در بارداري و تاثير رفلکسولوژي در کاهش يبوست، لزوم توجه به رفلکسولوژي به عنوان يک روش درماني مکمل و جانشين نمايان گرديد.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
  • ثبت نشده است
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

غفاری، ف.، و پورغزنین، ط.، و شمس علی نیا، ع. (1386). تاثیر رفلکسولوژی کف پا بر شدت یبوست زنان باردار. مجله زنان مامایی و نازایی ایران, 10(2), 27-38. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=70578Vancouver : کپی

غفاری فاطمه، پورغزنین طیبه، شمس علی نیا عباس. تاثیر رفلکسولوژی کف پا بر شدت یبوست زنان باردار. مجله زنان مامایی و نازایی ایران. 1386 [cited 2021August03];10(2):27-38. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=70578IEEE : کپی

غفاری، ف.، پورغزنین، ط.، شمس علی نیا، ع.، 1386. تاثیر رفلکسولوژی کف پا بر شدت یبوست زنان باردار. مجله زنان مامایی و نازایی ایران, [online] 10(2), pp.27-38. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=70578. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 285 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی