برای اطلاع از آخرین مقالات علمی و اخبار کرونا(COVID-19) کلیک کنید

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ويتگنشتاين: معنا، كاربرد و باور ديني

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه امام صادق (ع)
 
چکیده: 

ويتگنشتاين در دوره دوم حيات فلسفي خود، با توجه به كاربرد كلمات براي شناخت معناي آنها و با تاکيد بر تنوع كاربردهاي زبان و كثرت بازيهاي زباني، معتقد است كه بازيهاي مختلف زباني از نحوه هاي حيات گوناگون نشئت مي گيرند و هر نحوه اي از حيات داراي زبان خاص خود است. گفتار ديني هم يك بازي زباني مستقل با زباني يكتاست كه در نحوه اي از حيات حك شده است و قواعد و منطق خاص خود را دارد. بنابراين، مفاهيم و گزاره هاي ديني در درون بازي زباني دين معنا مي يابد و زبان ديني فقط براي كساني كه در نحوه حيات ديني شركت دارند، قابل فهم است. از نظر ويتگنشتاين، كاربرد زبان در بيان باورهاي ديني، به هيچ وجه، شباهتي با كاربرد آن در اظهار امر واقع ندارد. باور ديني، استفاده از يك «تصوير» است؛ تعهدي راسخ و تزلزل ناپذير است كه كل زندگي فرد را نظم و نسق مي بخشد و مبتني بر شواهد و دلايل نيست. از اين رو نه از جانب علم و فلسفه مددي مي يابد و نه هرگز گزندي مي بيند.
در اين مقاله با بيان ماهيت زبان در انديشه فلسفي ويتگنشتاين و توضيح مفاهيم «نحوه هاي حيات» و «بازيهاي زباني»، و بيان رسالت فلسفه در اين خصوص، بر معناي باور ديني و قياس ناپذيري آن با باورهاي ديگر و در نتيجه، بر يكتايي زبان ديني و استقلال گفتار ديني با بازي زباني دين تاکيد و برخي از مباني فلسفي «ايمان گرايي ويتگنشتايني» معرفي شده است.

 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

مهدوی نژاد، م. (1384). ویتگنشتاین: معنا, کاربرد و باور دینی. پژوهشنامه فلسفه دین (نامه حکمت), 3(5), 69-104. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=70538Vancouver : کپی

مهدوی نژاد محمدحسین. ویتگنشتاین: معنا, کاربرد و باور دینی. پژوهشنامه فلسفه دین (نامه حکمت). 1384 [cited 2021July29];3(5):69-104. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=70538IEEE : کپی

مهدوی نژاد، م.، 1384. ویتگنشتاین: معنا, کاربرد و باور دینی. پژوهشنامه فلسفه دین (نامه حکمت), [online] 3(5), pp.69-104. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=70538. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 356 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی