نسخه جدید سایت SID.ir

مشخصات مقاله

عنوان نشریه: 
 
اطلاعات شماره: 
 
عنوان مقاله: 

ارزيابي تعدادي از يونجه هاي چند ساله (.Medicago sativa L) بر اساس عناصر شيميايي و تركيبات غذايي و بررسي تنوع ژنتيكي آنها با استفاده از نشانگر (SDS-PAGE)

 
نویسندگان: 
 
آدرس:  
* دانشگاه پیام نور و مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی، استان کرمانشاه
 
چکیده: 
تنوع ژنتيكي يكي از مهمترين شاخصها جهت انتخاب والدين در برنامه هاي اصلاح گياهان مي باشد. اين تحقيق به منظور مطالعه تعيين كيفيت علوفه و ميزان تنوع ژنتيكي موجود بين يونجه هاي چند ساله بر اساس نشانگر (SDS-PAGE) انجام گرفت. تركيبهاي شيميايي مورد ارزيابي عبارت   است از: درصد ماده خشك، درصد پروتئين خام، درصد الياف خام، درصد خاكستر و درصد عناصر كليسم، فسفر، سديم، پتاسيم، منيزيم، مس، منگنز، روي و آهن در برگ و ساقه 18 ژنوتيپ يونجه (Medicago sativa) مورد ارزيابي قرار گرفت و بررسي پروتئينهاي ذخيره اي بذر و برگ به روش SDS-PAGE انجام شد. تجزيه واريانس بر روي تركيبهاي شيميايي انجام گرفت و مقايسه ميانگينها با استفاده از آزمون دانكن (DMRT) صورت گرفت. تجزيه خوشه اي بر اساس عناصر و تركيبهاي شيميايي، ژنوتيپهاي يونجه را در پنج دسته و بر اساس پروتئينهاي ذخيره اي، آنها را به سه دسته تقسيم نمود؛ با توجه به نتايج حاصل از تجزيه خوشه اي پروتئينهاي ذخيره اي در هر سه ژل، ژنوتيپهاي 13، 14، 15، 16، 17 و 18 در يك گروه قرار مي گيرند. لازم به ذكر است كه در سه ژل نامبرده، ژنوتيپ 12 از لحاظ خصوصيات ظاهري (تعداد و شدت باندها) با بقيه ژنوتيپها اختلاف داشته است. نتايج حاصل از تجزيه به مولفه هاي اصلي بر اساس عناصر و تركيبهاي شيميايي نشان داد كه درصد پروتئين خام و درصد كلسيم به  ترتيب متنوع ترين هستند.
 
کلید واژه: 

 
موضوعات مرتبط: 
 
 
مقالات نشریه ای مرتبط:  
 
مقالات همایشی مرتبط: 
 
طرح های مرتبط: 
 
مقالات بین المللی مرتبط: 
  • No item.
 
ارتباط خیلی زیاد ارتباط زیاد مرتبط ارتباط کمتر
 
ارجاعات: 
 
استنادات: 
 
+جهت ارجاع به این مقاله کلیک کنید(Cite).
APA : کپی

فارغی، ش.، و فرشادفر، ع.، و فرشادفر، م. (1386). ارزیابی تعدادی از یونجه های چند ساله (.Medicago sativa L) بر اساس عناصر شیمیایی و ترکیبات غذایی و بررسی تنوع ژنتیکی آنها با استفاده از نشانگر (SDS-PAGE). تحقیقات ژنتیک و اصلاح گیاهان مرتعی و جنگلی ایران, 15(3 (پیاپی 29)), 196-120. https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=70168Vancouver : کپی

فارغی شراره، فرشادفر عزت اله، فرشادفر محسن. ارزیابی تعدادی از یونجه های چند ساله (.Medicago sativa L) بر اساس عناصر شیمیایی و ترکیبات غذایی و بررسی تنوع ژنتیکی آنها با استفاده از نشانگر (SDS-PAGE). تحقیقات ژنتیک و اصلاح گیاهان مرتعی و جنگلی ایران. 1386 [cited 2022May20];15(3 (پیاپی 29)):196-120. Available from: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=70168IEEE : کپی

فارغی، ش.، فرشادفر، ع.، فرشادفر، م.، 1386. ارزیابی تعدادی از یونجه های چند ساله (.Medicago sativa L) بر اساس عناصر شیمیایی و ترکیبات غذایی و بررسی تنوع ژنتیکی آنها با استفاده از نشانگر (SDS-PAGE). تحقیقات ژنتیک و اصلاح گیاهان مرتعی و جنگلی ایران, [online] 15(3 (پیاپی 29)), pp.196-120. Available: https://www.sid.ir/fa/journal/ViewPaper.aspx?id=70168. 

 
چکیده انگلیسی بازدید یکساله 109 مباني نظري و تجربي ونداليسم: مروري بر يافته هاي يك تحقيق
 
آخرین های بلاگ
ورود به بلاگ مرکز اطلاعات علمی